Селскостопанска академия


Съвременното, устойчиво развитие на земеделието може да се осъществи само чрез технологично обновление, модерна инфраструктура и ускорено развитие и въвеждане на иновациите в земеделската практика. Изграждането на конкурентноспособно производство при запазване на естествените ресурси е възможно само с използване на постиженията на науката. Научните приоритети за развитие произтичат от глобалните световни и национални проблеми в съвременния свят. Те са насочени към подсигуряване икономическата ефективност от земеделското производство, за осигуряване на здравословен начин на живот на населението и подобряване нивото на квалификационната структура на отрасъла чрез разширяване образователната дейност на научните институти за по-висока професионална квалификация и информираност на земеделските производители. Значим елемент от функциите на ССА е и обучението на докторанти по 30 научни специалности.

Основни приоритети:

Създаване на нови, усъвършенствани сортове и хибриди земеделски култури с по-висока екологична пластичност, стабилност на добивите и висока толерантност на биотични и абиотични стресови фактори. Създаване на нови продукти за биоиндустрията и биофармацевтиката. На конкурентен принцип да се утвърждават най-добрите и качествени сортове и хибриди растения, породи животни и иновативни технологии и решения за устойчиво земеделско производство. Прилагане на програми за промотиране на иновациите в земеделието, реклама и популяризиране на земеделски и хранителни продукти на пазарите на Европейския съюз и трети страни. Тези дейности ще допринесат за по-висока ефективност и разпространение на научните достижения и разработки; Създаване на иновативни технологии за биологично и конвенционално земеделско производство; Опазване и управление на националните ресурси (почви, води, генетични ресурси); Намаляване на отрицателното въздействие на промените в климата върху земеделското производство; Устойчиво развитие и конкурентоспособност на земеделието и хранителната промишленост. Качество и безопасност на храните и здравословен начин на живот; Интегрирана политика за развитие на селските райони. Устойчиво развитие и конкурентоспособност на биоикономика; Устойчиво развитие на научния потенциал и капацитет на селскостопанската наука. Привличане и мотивиране на млади научни работници.

Отличието „Принос в механизацията на земеделието“, чиито съорганизатор е и Селскостопанска академия, е в подкрепа на значението на модернизирането на българското земеделие, въвеждането на високопроизводителни земеделски машини, но в същото време с отговорност към запазване на околната среда, почви, въздух, енергия, с висока ефективност, с добри екологични показатели по отношение на емисиите на парникови газове, гаранция за устойчиво и икономически ефективно земеделие.

Поздравяваме всички участници, земеделски производители, производители и вносители на земеделска техника, всички партньори, които работят всеотдайно за развитието, модернизацията и екологичното развитие на земеделието в страната.

Проф. д-р Васил Николов,

Председател на ССА