Ефективното използване на дървесна биомаса за производство на топлоенергия във високоефективни инсталации ще намали парниковите емисии и атмосферни замърсявания, това е един от очакваните резултати, до които ще доведе реализирането на Национален план за действие за енергия от горска биомаса. Документът е поставен на обществено обсъждане на регионална кръгла маса, която се проведе на 28-29 ноември в гр. Велинград, съобшиха от ИАГ.
Целта на обществената дискусия е била всички заинтересовани страни да имат възможност да дадат своите препоръки и коментари, които след обобщаване и оценка да бъдат взети предвид преди изготвянето и одобряването на окончателния вариант на Националния план за действие за енергия от горска биомаса 2018- 2027 г.
Изготвеният в документа баланс на дървесината в страната показва, че е налице потенциал от горскодървесна биомаса за енергийно производство. По-широкото и ефективно използване на наличния дървесен ресурс ще позволи намаляване на зависимостта от внос на енергийни ресурси, ще допринесе за сигурността на енергийните доставки и ще оказва по-малко въздействие върху околната среда в сравнение с конвенционалните горива. Преминаването от индивидуално към групово /колективно/многофамилно/ снабдяване на домакинствата с топлоенергия чрез високоефективни инсталации на горска биомаса ще доведе до значително намаляване на индивидуалната употреба на дърва за огрев в бита, показва аналитичната част на плана. Това ще допринесе за намаляване на концентрацията на фини прахови частици във въздуха, като същевременно ще бъдат освободени допълнителни количества суровина за останалата горскодървесна индустрия.
Преходът от индивидуално към колективно отопление на горска биомаса ще се осъществи единствено чрез въвеждане на дейности за стимулиране ползването на преработена горска биомаса за производство на енергия, единодушни са експертите. Планът предвижда и реализиране на пилотни проекти за финансиране на дейности, свързани с производството и разпространението на енергия от горска биомаса.