90 години наука и земеделие


На 27 и 28 септември Институтът по земеделие в Кюстендил ще отбележи юбилей – 90 години от създаването си. Празникът ще бъде отбелязан с национална научна конференция с международно участие под надслов „Наука и земеделие: Глобални и регионални предизвикателства“.

Институтът по земеделие (ИЗ) е структурно звено на Селскостопанска академия (ССА) и е правоприемник на Овощарска опитна и контролна станция, Кюстендил, създадена през 1929 г. През ноември 1944 г. тя прераства в Овощарски изпитателен институт. В края на 2000 г., с постановление на Министерски съвет се превръща в Институт по земеделие.

Институтът организира и извършва: Научни и научно-приложни изследвания, иновативна и внедрителска дейност и свързаните с това дейности в областта на растениевъдството на основата на разработена стратегия; Извършва дейности, които са възложени на Селскостопанска академия от Министерство на земеделието, храните и горите, Министерството на околната среда и водите, други ведомства и учреждения, местните и регионалните власти с научна експертиза в областта на растениевъдството, опазването и рационалното използване на почвите и водните басейни; Екологията и опазването на околната среда; Храните и хранителната промишленост; Аграрната икономика и др.

Дейността на ИЗ, Кюстендил включва: Разработване на нормативни актове, прогнози, програми, проекти и стратегии за реализиране на аграрната политика в областта на растениевъдството в национален и регионален мащаб; Създава, събира, обработва и съхранява научни данни в областта на растениевъдството и ги предоставя за ползване от обществото; Извършва експертна, консултантска и проектантска дейност по проекти и програми в областта на растениевъдството с национално, регионално и международно значение; Подготвя докторанти за придобиване на образователна и научна степен „Доктор” по акредитирани научни специалности; Извършва подготовка на специализанти и повишаване на квалификацията на лица, които са заети в областта на растениевъдството; Извършва информационна дейност и популяризира резултатите от научните изследвания; Осъществява сътрудничество с научноизследователски, учебни и други организации в страната и чужбина, членува и участва в дейността на национални и международни научни организации; Институтът също съхранява, поддържа и развива генетични ресурси в областта на растениевъдството като безценно национално богатство; Сключва договори със земеделски производители и други стопански субекти за внедряване на научните разработки, за научно обслужване, извършване на анализи и експертизи, разработване на проекти и консултации и други услуги; Извършва научно-приложна, приложна и експериментално-производствена дейност и реализира продукцията от тази дейност, както и продуктите и правата – обект на интелектуална собственост; Извършва и други дейности, свързани с провежданите от него научни изследвания, прилагането на научните резултати и съпътстващите ги дейности.

През годините директори на ИЗ, Кюстендил са били: ст.н.с. I ст. Тодор Захов (1929 – 1936), н. с. Петър Лилов (1939), Стоян Василев (1940), ст.н.с. I ст. Цочо Спасов (1940 – 1946), ст.н.с. I ст. Иван Илиев (1946 – 1951), ст.н.с. Георги Ковачев (1951 – 1962), чл. кор. проф. Йордан Стоичков (1962 – 1967), ст.н.с. I ст. Лулчо Христов (1967 – 1971), ст.н.с. I ст. Стойне Манов (1972 – 1981), ст.н.с. I ст. д-р Кирил Дойчев (1981 – 1991), ст.н.с. д-р Здравчо Макариев (1991 – 1993), проф. д-р Димитър Домозетов, ДХК (1993 – 2018), доц. д-р Илияна Кришкова (от 2018 г.)

Институтът има 2 научни отдела. Единият е „Селекция, интродукция и сортоизучаване на културните растения”.  Основни направления на дейността му са: Интродукция, съхраняване, обогатяване и възпроизвеждане на растителния генофонд при овощните видове ябълка, череша, слива, вишна, круша и подложки за тях и лоза; Проучвания върху агробиологичните и стопанските качества на сортовете и подложките, отглеждани в генбанките на института и отбор на най-ценните от тях за внедряване в производствената практика;  Отбор на подходящи донори и разработване на селекционни схеми за получаване на ценни хибриди и нови сортове с по-добри стопански качества, в т.ч. и с повишена устойчивост на стресови абиотични и биотични фактори; Изследвания върху взаимоотношението между сорт и подложка с цел отбор на най-подходящи сортоподложкови комбинации за производство на овощен посадъчен материал; Използване на биотехнологични методи (тъканни култури и ембриокултури) при селекцията на нови овощни сортове и микроклонално размножаване на сортове, хибриди и подложки при различни овощни видове.

Другият отдел е „Агротехника, растителна защита и икономика на културните растения”. Основните направления на дейността му са: Установяване на биологически и стопански изгодни формировки при овощните видове и прилагане на подходяща резитба за формиране на короните и поддържането им през плододаващия период; Разработване на оптимален хранителен и поливен режим при овощните видове, обоснован на почвен и листен анализ; Разработване и внедряване на технологии за конвенционално, интегрирано и биологично плодопроизводство; Икономическа оценка на технологии за създаване и отглеждане на овощни насаждения;Проучване на технологични елементи при отглеждане на зеленчукови култури; Идентифициране, етиология и епидемиология на гъбни, бактериални и вирусни болести по овощните видове; проучване на чувствителността на нови сортове към икономически важни болести и изясняване ролята на агротехниката върху развитието им при овощните видове;Установяване на видовия състав и популационната динамика на основните вредители по овощните видове, разработване на ефикасни методи и технологии за интегрирана и биологична борба с тях.

В ИЗ, Кюстендил има 8 научни лаборатории. Лабораторията за почвени анализи разполага с апаратура и обучени лаборанти за извършване на следните анализи: определяне на хумус, общ азот, алкалнохидролизуем азот, амониев и нитратен азот, подвижен фосфор, активен калций, калий, рН и др. В лабораторията за растителни анализи се извършват анализи за общ азот, калий, фосфор, калций, магнезий в листни проби; анализира се съдържанието на сухо вещество, захари (общи), киселини в плодове, витамин С в броколи и др. зеленчуци. Лабораторията по напояване и почвена микробиология отговаря за изследвания за определяне на биофизични коефициенти и оптимални поливни режими при условията на различни начини за напояване на културните растения; провеждат се анализи за определяне на основните представители на почвената микрофлора – бактерии, актиномицети и гъби. В лабораторията по селекция и сортоизучаване се извършват биометрични измервания и помологично описание на сортове и хибриди; събира се и се съхранява прашец за селекционни цели. Лабораторията разполага с оранжерия за вкореняване на зелени и зрели резници и обикновено плодохранилище. В лабораторията по тъканни култури се провеждат опити и изследвания в следните направления: ембриокултури, микроклонално размножаване на овощни видове и подложки, регенерация от соматични тъкани по пътя на директен органогенез. Тя разполага с комплекс за получаване на in vitro материал. В лабораторията по фитопатология  се провеждат анализи за определяне на патогените, причиняващи гъбни и бактериални заболявания по овощните култури. Лабораторията по ентомология определя видовата принадлежност и плътността на неприятелите по овощните култури. Лабораторията по вирусология провежда тестирания за определяне на вирусния статус на овощните видове във връзка със селекцията на нови сортове и получаване на обезвирусен посадъчен материал. Лабораторията разполага с оранжерия за отглеждане на индикаторни растения.

На територията на Института се намира метеорологична клетка на Национален институт по метеорология и хидрология, Кюстендил, която е модернизирана с нови уреди през 2017 г. Хидрометеорологичните данни се използват в голяма част от научните проекти на ИО.

Една от дейностите на ИЗ, Кюстендил е свързана с бързото навлизане на новите научни продукти в производствената практика. Той популяризира своята дейност чрез: Участие в организирането заедно с Община Кюстендил на два ежегодно провеждани фестивали – „Празник на Черешата” и „Празник на Плодородието”. Изложенията са наследство от Първия национален овощарски конкурс от 1896 г. и са единствени по рода си в страната. Институтът популяризира своите продукти на форуми като Международно селскостопанско изложение „АГРА”, Пловдив и Национално изложение „Изобретения, трансфер, иновации – ИТИ”, София; Ежегодно организира демонстрации по резитба и два семинара, посветени на новостите и проблемите в земеделието.

Постиженията на Института по земеделие за периода 2008 – 2018 са:

Създадени Нови сортове череши: Дима – първият български самофертилен черешов сорт, (Институт по земеделие, Кюстендил и авторите са наградени на 6-то Национално Изложение ИТИ, 2015 със златен медал и диплом за иновация); Алекстон – самофертилен черешов сорт, победител в конкурс за иновации на Международна селскостопанска изложба – АГРА, 2019 в категория “НАУЧНА ДЕЙНОСТ И РАЗРАБОТКИ”;  Васиника – ИО и авторите са наградени на Националното Изложение ИТИ, 2017 със златен медал и диплом за иновация; Суперстар – нов черешов сорт.

Създадени Нови оригинални сортове ябълки: Бесапара – устойчив на струпясване, победител в конкурс за иновации, раздел „Сортови семена и посадъчен материал” на АГРА, 2011; Марлена и Мартиника –устойчиви на струпясване и сортовете ябълки  Горана, Елегия и Сияна.

Разработени нови технологии: Технология за ефективно и устойчиво производство на ябълкова продукцияПобедител в конкурса за иновации, раздел „Машини, инвентар и технологии за растениевъдството“ на АГРА, 2012; Технология за отглеждане на черешови насажденияпобедител в конкурса за иновации на АГРА, 2013; Технология за интегрирано производство на малини диплом и златен медал от Съюза на изобретателите в България на ИТИ‘2016“; Технология за биологично производство на малини – победител в конкурс за иновации, раздел „Научна дейност и разработки“ на АГРА, 2017.

През последното десетилетие ИЗ – Кюстендил има много добри отношения в областта на научно-изследователското сътрудничество и обучението със Земеделския институт и Университет „Св. св. Кирил и Методий” – Скопие, Северна Македония, с Института по градинарство – Скерневице, Полша, с Института по овощарство към Селскостопанска академия – Янтай, Китайска народна република.

По линия на двустранното научно-техническо сътрудничество между България и Китай към МОН, институтът има 5 проекта – 4 успешно приключили и 1 действащ: „Създаване и проучване на нови ябълкови и черешови сортове и подложки за тях”, „Проучване на нови сортове лози и отбор на перспективни ябълкови хибриди”, „Проучване на нови черешови сортове и елити и реакцията им към стресови абиотични и биотични фактори”, „Оценка и иновации на ябълковите генетични ресурси, устойчиви на болести, в България и Китай”, „Селекция и внедряване на нови жълто-зелени, хрупкави сортове ябълки в България и Китай. В областта на производствената практика, през 2012 г. е подписан договор-споразумение за научно обслужване с китайската фирма Fujian Agricultural Science and Technology Development Co., Ltd. Royal, като с разрешение на ССА са преотстъпени лицензионните права за една година на нашите черешови сортове „Стефания” и „Данелия”, и на малиновия сорт „Люлин” за производство на посадъчен материал от тях. Във връзка с изпълнение на задачи по лицензионните договори и научното обслужване бяха осъществени оперативни командировки от научни сътрудници на института в провинция Фудзиен.

Уважаеми колеги, поздравявам Ви с юбилея и Ви пожелавам много здраве, сили, упоритост и ползотворен творчески път, посветен в служба на обществото и хората, които очакват да въплътят в практиката нашите знания.

ЧЕСТИТ ЮБИЛЕЙ!

Доц. д-р Илияна Кришкова

Директор на ИЗ – Кюстендил