Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ утвърди допълнителен ресурс от 2,6 млн. лева по de minimis за стопаните, отглеждащи крави, юници, биволи, овце-майки и кози-майки.
Подпомогнати ще бъдат земеделски стопани, подали валидно заявление за директни плащания по схемите за обвързано подпомагане за животни или по преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за Кампания 2020, които не са получили подпомагане на предходния прием по de minimis за животновъди.
Ставките за подпомагане са:
- до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави под селекционен контрол;
- до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 20 лв. от 51-то животно за млечни крави;
- до 20 лв. за млечни крави в планински райони;
- до 40 лв. до 50-то животно, вкл. и до 30 лв. от 51-то животно за месодайни крави и/или юници;
- до 110 лв. за месодайни крави под селекционен контрол;
- до 80 лв. за биволи;
- до 15 лв. до 200-то животно, вкл. и до 10 лв. от 201-то животно за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;
- до 10 лв. за овце майки и/или кози майки в планински райони;
- до 10 лв. за овце майки и/или кози майки, които не са под селекционен контрол;
През септември ДФ „ Земеделие“ изплати близо 23 млн. лева в помощ на над 13 хил. животновъди.
Целта на извънредната помощ е да се подкрепят стопаните, които търпят загуби заради сушата и негативното влияние на пандемията от коронавирус (COVID-19). Общият размер на средствата по схемата de minimis, която един земеделски стопанин или предприятие може да получи е до левовата равностойност на 25 хил. евро за период от три последователни данъчни години.
Предстои Държавен фонд „Земеделие“ съвместно с Министерство на земеделието, храните и горите да изготвят указания за предоставяне на помощта.