Сеещи апарати


Сеещите апарати с принудително изнасяне на семената се разделят на улейни и щифтови (зъбни). Те се характеризират с устойчиво изсяване, надеждност, дълготрайност, удобство при обслужване и минимални повреди по семената. Недостатък на тези апарати е неравномерното подаване на семена по дължината на работния ход, тъй като се изнасят на порции.

Kehajov_shema

Фиг. 1 Зъбен сеещ апарат: 1 – шибър; 2 – сеещо колело; 3 – вал; 4 – семенна кутия; 5 – клапа

Щифтовият (зъбен) сеещ апарат е универсален (фиг.1) и се състои от семенна кутия 4, вал 3, върху който са закрепени сеещите колела 2, клапа 5, поставена върху вала 6, шибър 1 и др. Семената от сандъка постъпват в семенната кутия 4, откъдето се загребват от щифтовете (зъбите) на сеещото колело 2 и се подават в семепровода. В зависимост от едрината им хлабината между клапата 5 и сеещото колело 2 се регулира чрез завъртване на вала 6. Чрез вала се спускат всички клапи в долно положение при изпразване на семенния сандък.

В зависимост от вида на засяваната култура се използват различни сеещи колела, като за зърнено житни култури се използва сеещо колело, което има два реда зъби, изместени на половин стъпка едни спрямо други. Изсятото количество семена съобразно със зададената норма се регулира, като се изменя честотата на въртене на сеещото колело. Но поради голямото вариране на сеитбените норми за засяваните култури е необходимо да се осигуряват много предавателни отношения, а това усложнява предавателния механизъм. Това е съществен недостатък на този сеещ апарат. Зъбният сеещ апарат се използва и като тороподаващ апарат за гранулирани минерални торове в комбинираните сеялки.

Щифтовите сеещи апарати се характеризират с добра равномерност на изсяваните семена и по-слабо се влияят от въздействието на външни фактори. Подаването на семената в апаратите от този тип се осъществява под действието на силите на триене в повърхността на щифтовете и косвено зависи от физико-механичните свойства на семената. Тези сеещи апарати са с вертикална или хоризонтална ос на въртене. С много добри технологични показатели са с хоризонтална ос на въртене. Те са с малки габарити, надеждни, дълготрайни, притежават добри сеещи качества и са добра алтернатива на традиционните улейни сеещи апарати.

По конструктивно изпълнение на работните елементи апаратите от този тип са с правоъгълни, цилиндрични и огънати щифтове.

Апаратите с огънати щифтове са със сложна конструкция на работните елементи. При тях се наблюдава порционно изсяване на семената. Те съществуват само като опитни образци.

Сеещите апарати с правоъгълни щифтове се използват в множество сеялки, а така също и като тороразпръскващи апарати в някои сеялки. Основен техен недостатък е травмирането на семената с ръбовете на щифтовете.

Този проблем липсва при сеещите апарати с цилиндрични щифтове. При тях семенния поток е много по-равномерен. Основни недостатъци на сеещите апаратите от този тип са: пулсациите на семенния поток, образувани от увличането на семената от движещите се щифтове и използването на големи редуктори за регулиране на сеитбената норма.

Зъбните сеещи апарати изсяват семената на култури с широк диапазон на физико-механичните им характеристики. Най-переспективни са тези, чиито работни органи отделят активно свързаните от бункера семена и ги подават в семепроводите или в пневмотранспортиращата система. Като недостатък на този тип апарати може да се посочи,  че над изсяващия отвор се формира призма на плъзгането на семената. Това е причина за неравномерно уплътнен поток и като резултат – порционно изсяване.

Доц. д-р Димитър Кехайов,

Аграрен университет, Пловдив