Отглеждането на сливови насаждения и производство на продукти от плодовете, като сушени сливи, мармалади, сладка и висококачествена сливова ракия са характерни за град Троян, известен с тази култура. В Института по планинско животновъдство и земеделие, Троян работата със сливата е започнала в далечната 1910 г.
Троянският район е един от основните овощарски райони в България, поради което с решение на тогавашното земеделско министерство е създаден държавен овощен разсадник, с цел обновяване на сортимента, върху 60 дка общинска земя и изкупени имоти. В продължение на десетилетия той подпомага овощарите, с което се постига един богат генофонд от интересни сортове от семкови и костилкови овощни видове, част от които продължават да съществуват и в момента.
Същинската научна работа по овощарство се извършва след 1950 г., когато на базата на овощния разсадник се изгражда опитно поле по сливовата култура, а след 1953 – прераства в Опитна станция по сливата. Към 1970 г., Комплексна опитна станция, Троян има 4 отдела с 14 научни сътрудници и през 1978 става Институт по планинско животновъдство и земеделие.
От тогава до днес развитието на овощарската наука се занимава основно със сортове, подложки, технологични решения за създаване и отглеждане на трайни насаждения, прибиране на реколтата и преработка на продукцията, които са основни теми за учените от отдела по Планинско овощарство.
Сортовият състав се е променял, спрямо основната цел в световната селекция, която е създаване на нови сливови сортове: Устойчиви или толерантни на вируса на шарката по сливата (РРV) и други икономически важни болести; Устойчиви на неблагоприятни климатични условия – засушаване, ниски и високи температури; Висока родовитост и редовно плододаване; Вкусни плодове с относително дребна и добре отделяща се костилка; Оптимално съдържание на сухо вещество, захари и органични киселини; Различен срок на зреене, осигуряващ ритмично снабдяване на пазара за по-дълъг период от време.
Интродуцирани и проучени са сортове от селекцията на Овощарски институт Чачак, Сърбия, колекцията на д-р Хартман и проф. Якоб от немските институти в Хоенхайм и Гизенхейм.
Установена е стопанската пригодност за отглеждане в условията на Централния Старопланински район и от висока до задоволителна толерантност към шарка на сливовите сортове Чачанска лепотица, Чачанска найболя, Тегера, Ханита, Йойо, Елена, Валевка, Нансийска мирабела, Зелена ренклода, Рутгерщетер и др. Поради това и във връзка с различните им срокове на узряване на плодовете, те се предлагат за включване в сортимента, с което се удължава периода за снабдяване на пазара с пресни плодове.
От 2011 г. насам, ежегодно в Троян се организира и провежда Български фестивал на сливата, превърнал се в традиция за местното население и гости от цялата страна и чужбина.
Доц. д-р Боряна Стефанова
Ръководител на отдел „Планинско овощарство” в ИПЖЗ, Троян