Представители на Унгарската земеделска камара (NAK), на Земеделската камара на Чешката република (AKČR), на Националния съвет на полските земеделски камари (KRIR), на Словашката камара по земеделието и храните (SPPK), на Земеделската камара на Република Литва (ZUR), на Хърватската земеделска камара и на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България (НАЗ) се срещнахме на 67-мата среща на Вишеградската четворка на 18 и 19 октомври 2017 г. в Будапеща, Унгария. На срещата подписахме обща декларация относно бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Делегацията на НАЗ се състоеше от председателя на НАЗ Светослав Русалов и и.д. изпълнителен директор Ася Гочева.
С тази декларация се изменят част от текстовете на приетата от камарите в началото на годината позиция – декларация от Братислава от месец март, която Унгария не е подписала. В крайна сметка, след обширна дискусия, се реши да приемем промени, които да позволят НАЗ и унгарската камара също да подкрепят документа.
С най-съществено значение са изменените текстове, които касаят праговете на националното съфинансиране и прилагането на намаления и таван на директните плащания. В новия документ е записано, че при определянето на граници на националното финансиране и съфинансиране на ОСП следва да бъдат предвидени изключения за районите с географски и климатични ограничения, при които поддържането на земеделие е възможно, благодарение именно на националното подпомагане. Тук се визират райони в северноевропейските държави, в които упражняването на земеделска дейност е затруднено, вследствие на специфичните климатични условия там, и поради това земеделието е силно зависимо от националното подпомагане. Другият важен момент, по който бе постигнат консенсус, е че прилагането на намаления и таван на директните плащания следва да бъде решение на отделните държави-членки.
Обединение има и около идеите за справедливи и равни условия на конкуренция за земеделските производители във всички държави-членки на ЕС, поддържането на силен бюджет и опростяването на ОСП.
Идентични са и изразените мнения по отношение на управлението на риска, гарантирането на доходите на земеделските производители и поддържането на селскостопанско производство в селските райони на Съюза.
Изменената декларация е предоставена на европейския комисар, отговарящ за земеделието – Фил Хоуган.
По време на срещата бяха разисквани също въпроси, свързани с пазарите на земеделска продукция, реколтите в отделните страни, инициативата за устойчиво земеделие “BioEast” и употребата на продукти за растителна защита, съдържащи определени активни вещества.
Проявеният интерес към установяване на контакти и сътрудничество е особена чест за НАЗ. Гордеем се, че имахме възможността да се включим в тези дебати и да обединим позиции по следващата земеделска политика на ЕС в обща декларация. Откакто е създадена Асоциацията, това е първият международен документ, в чието разискване участваме и при това, на ниво земеделски камари.
Ася Гочева, и. д. изп. директор на НАЗ