Заместник-министър Кръстева: В новата ОСП трябва да се има предвид спецификата на всяка държава членка


„В новата Обща селскостопанска политика (ОСП) всички трябва да се стремим към опазване на околната среда, модернизиране на стопанствата и производство на качествена храна, но най-важното е да се има предвид спецификата на всяка държава членка. Когато говорим за единен пазар, единна политика и правила следва да се има предвид, че с отпадането на преходната национална помощ и предложения по-нисък процент на обвързаната подкрепа се получава драстично намаление на подкрепата за уязвимите в България сектори“, каза заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева на среща с парламентарния държавен секретар на Федералното министерство на прехраната и земеделието на Германия г-н Уве Файлер, в Берлин, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ.

По думите ѝ, въпреки че намалението на цялостния бюджет на ОСП се предвижда да бъде около 5%, при обвързаната подкрепа се получава рязък спад от 25% за България през 2021 г. спрямо 2019 г. и спад от 21% през 2027 г. спрямо 2019 г. “Това означава значително намаление в нивата към определени земеделски стопани именно в секторите, които са в най-затруднено положение и същевременно са приоритетни за нас. Ситуацията поставя в риск много фермери, защото може да ги доведе до фалити”, заяви още Кръстева.

Заместник-министърът разясни на г-н Уве Файлер, че подпомаганите чрез обвързаната подкрепа сектори “Плодове и зеленчуци” и “Животновъдство” традиционно се нуждаят от повече работна ръка, осигуряват заетост на населението в селските райони и недостатъчния размер на помощта ще застраши доходите на 40% от хората, работещи в земеделието.  “Подкрепата трябва да отива при “активни фермери” и пазарно ориентирани земеделски стопанства. Те съставляват 22% от всички бенефициенти по директни плащания през годината”, обясни Кръстева.

По-рано през деня заместник-министърът, заедно с председателят на комисията по земеделие и храни Мария Белова и народните представителите Бюрхан Абазов, Кръстина Таскова, Георги Стоилов, Георги Станков и Росен Живков, се срещнаха с председателя на немската Комисия по земеделие в германския Бундестаг.