Променя се контролът, без да се отменя надзорът и се въвеждат облекчения за стопаните
Ревизираните мерки и продължаващият надзор за контрол на заболяването чума по дребните преживни животни, които не включват рестрикции за движение на животни и продукти от тях в областите Ямбол, Бургас и Хасково, бяха приети от страните членки на Европейския съюз (ЕС), съобщиха от пресцентъра на БАБХ. Агенцията по безопасност на храните съвместно с Европейската комисия (ЕК) са представили бъдещата стратегия и цели на страната за контрол на заболяването на заседание на постоянния комитет по хранителната верига и здравеопазване на животните на 16 януари 2019 г. в Брюксел.
На 9 януари 2019 г. със Заповед на изпълнителния директор, БАБХ ревизира по-строгия надзор и мерки в областите Ямбол, Бургас и Хасково, след като в края на декември 2018 г. изтече срокът за прилагане на разширените мерки за контрол на болестта, наложени на страната ни с решение на ЕК.
Клиничните прегледи и лабораторни изследвания ще продължат да се извършват в региона от официалните ветеринарни лекари, което е в изпълнение на Програмата за контрол на трансграничните заболявания. Тя се изпълнява от март 2017 г. в страната и в рамките на нейното изпълнение заболяването бе открито.
Със заповедта на изпълнителния директор на БАБХ се ревизира контролът, без да се отменя надзора и мерките във връзка със заболяването чума по дребните преживни животни. С нея се въвеждат облекчения за стопаните и се задължават официалните ветеринарните лекари с извършване на допълнителни клинични прегледи и издаване на ветеринарномедицински свидетелства при движение на дребни преживни животни.
Стратегията на БАБХ е да постигне общата цел за фермерите и българските ветеринарни власти – да се докаже и потвърди, че заболяването е овладяно за територията на страната ни, както и да се възстановят търговските взаимоотношения и партньорства с други страни, да се върне доверието към българския стопанин и да се даде гаранция за здравния статус на животните и безопасността на продукцията им.
От БАБХ разчитат на пълното съдействие от страна на собствениците на животновъдните обекти за дребни преживни животни за спазването на действащите мерки за превенция и контрол на болестта, с оглед възстановяване статута на страната, свободна от чума по дребните преживни животни.