(Продължава)
Механичната обработка на почвата в лозята в равнинните терени се извършва с машини, подобни на българската универсална навесна машина УНЛМ. Тази машина се използва успешно в нашето лозарство близо 40 години. С нея се извършват следните операции – оран на гребен (отгрибване), оран на разор (загрибване), култивиране, култивиране с едновременна вътрередова обработка, разрохкване, дълбоко разрохкване. Машината се произвежда в два варианта – за тесноредови лозя – УНЛМ-2,0 и за широкоредови лозя – УНЛМ-3,5. Може да бъде поръчана за изработка в завода за земеделски машини в гр. Карнобат.
За почвообработка в лозя на наклонени терени и особено когато редовете са по наклона се прилагат машини с плоскорезни работни органи. Такава съвременна машина е Hexagon на фирмата Clemens (фиг. 5). Тя има компактна шестостенна рама с телескопично, хидро-механично безстепенно разширяване, към която се монтират сменяеми работни органи и приспособления. С нея се извършват както дълбоки почвообработки, така и по-плитки култивации. Едновременно с това могат да се изпълняват комбинирани операции като разрохкване, дисковане, активно брануване и други.
Фиг. 5. Култиватор за лозя Hexagon на фирмата Clemens
Освен плоскорезната обработка и разрохкването се прилага успешно и дисковата брана (фиг. 6). Тя интензивно разтрошава почвата и унищожава до 90% от плевелите. Работи при високи скорости 6 – 8 km/h. Ъгълът на предните дискове спрямо посоката на движение (ъгъл на атаката) се регулира от 10 до 20 град., а на задните – от 18 до 30 град.
Машината може да се агрегатира с отклоняващи секции и работни органи за едновременна обработка на вътрередовите пространства. Акцентът при тази машина е използването на плоскорезни работни органи, с които се премахва плужната обработка, т.е. обръщането на почвения пласт, като се осигурява надеждна защита на почвата от водна и ветрова ерозия и се постига равнинност на междуредията в напречна посока, необходима за следващите механизирани операции и процеси и особено при използването на гроздокомбайните.
Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой. Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя дълбочината на работа.
Фиг. 6. Дискови брани за лозарството
В лозарството се използват и почвообработващи фрези (фиг. 7). В сравнение с култиваторите и дисковите брани те значително по-добре раздробяват почвата и заравняват обработената повърхност. Степента на унищожаване на плевелите е над 90 %. Ефективността на тяхното използване до голяма степен зависи от типа на почвата. На тежки глинести почви те са нископроизводителни – скоростта им е до 2 km/h.
Фиг. 7. Почвообработваща фреза с хоризонтален вал
На по-леки почви скоростта им достига до 5 km/h и производителността им расте. Работната им ширина е от 1,6 до 2,0 m и се агрегатират с трактори с мощност над 50 hp (конски сили).
Някои от моделите са несиметрични (обикновено изнесени надясно от трактора), което им дава възможност да се движат по-близо до стволовете на дърветата и да оставят по-тясна необработена ивица в реда. Недостатък при тях е високата енергоемкост и ниската производителност.
За обработване на защитната зона (вътрередовата обработка) на лозята се предлагат разнообразни работни органи и приспособления. Такива са ножовата секция, отклоняващо се плужно тяло, автоматично отклоняваща се вертикална фреза (фиг. 8), автоматично отклоняваща се фреза с хоризонтален вал (фиг. 9), дискова брана с активни дискове и други, както и комбинации от тях. Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.
Като машина за борба с плевелите фирмата Clemens предлага и ротационен четков работен орган, който работи в зоната на главините на лозето. Той се използва едновременно за унищожаване на плевелите чрез разрохкване на почвата на дълбочина 4-5 cm и за отстраняване на филизите в основата на главините. Барабана е с диаметър 38-40 cm и е съставен от пластмасови нишки с голяма твърдост и здравина при диаметър 5-6 mm. Той отхвърля почвата от реда към междуредието.
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране. За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.
Фиг. 8. Машини с активни работни органи за обработка на защитната зона
Фиг. 9. Машина с активни работни органи за обработка на защитната зона
Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив