9 иновации, които промениха човешката история


Стоманата

Ранните човешки общества използвали предимно камъка, бронза и желязото за задоволяването на своите битови и ранно цивилизационни нужди. Откриването на процеса за добив на стомана обаче се превръща в трамплин за глобалното общество. Именно то подклажда и индустриалната революция. След откриването на стоманата са построени множество сгради, мостове, железопътни линии и прочие.

Електричеството

Макар и да го приемаме за даденост електричеството е нещо, за което трябва да бъдем безумно благодарни. Достатъчно е едно късо съединение или неочаквано спиране на тока, което да ни припомни колко зависими от него сме. В края на 19-ти век, когато Томас Едисън и Джоузеф Суон патентоват дълготрайните електрически крушки за човечеството настъпва една нова епоха. Епоха, в която дневната светлина вече не е границата.

Антибиотиците

Появата на антибиотиците е една от най-големите революции в историята на медицината, спасили милиони човешки животи. Луи Пастьор и Джоузеф Листър са първите, които правят наблюдения в тази област, но Александър Флеминг е онзи, който прави голямата крачка с откриването на пеницилина през 1928 г. Пеницилинът стопява смъртността след Втората световна война до 1%. За сравнение по време на Първата световна война загиналите войниците, заболели от бактериална пневмония, са 20%.

Телеграфът

Телеграфът е първото устройство, което улеснява комуникацията, която впоследствие е развита с появата на радиото, телефонът и електронната поща. Способността да се изпращат съобщения бързо на огромни разстояния повлияло неминуемо на общуването между хора, общности и цели държави.

Компасът

Магнитният компас може и да е изместен от все по-мощните и високотехнологични сателити и навигационни системи, но някога той е бил ключовият фактор за възхода на цивилизацията. Компасът се появява за пръв път през 14-ти век в Китай и заменя дотогавашния начин за ориентиране на моряците по време на път – спрямо позицията на звездите в нощното небе. Компасът поставя началото на епохата на Великите географски открития и дава на човечеството огромен тласък към по-детайлното опознаване на околния свят.

Печатната машина

Преди изобретяването на глобалната интернет мрежа най-мощното оръжие за демократичното разпространяване на знания се оказва печатната машина на Йоханес Гутенберг в средата на 15-ти век. Иновативната машина на Гутенберг била в състояние да отпечата до 3600 страници на ден. През 1500 г. над 1000 печатни машини вече функционирали из цяла Европа. През 1600 г. на Стария континент били отпечатани вече над 200 млн. книги. Изобретяването на печатната машина на Гутенберг прави книгите достъпни и за по-нисшите класи в обществото и спомага за възхода на Ренесанса и Просвещението, проправящи си път след лошия.

Опитомяването на коня

Опитомяването на конете преди около 5500 г. повежда цивилизацията към покоряването на нови хоризонти. То позволило на хората да изминават дълги разстояния за по-кратко време, направили възможно разпространяването на стоки, идеи, културни традиции и технологии между различните народи. Конете можели да превозват товари, те били знак и за силата на една държава. Нямало нищо по-страшно от конната войска.

Банкнотата

През по-голямата част от човешката история парите са присъствали под форма, различна от тази на съвременните банкноти, която познаваме. Хората са се разплащали със сребро, злато, други скъпоценни метали и вещи, а в по-ранните етапи на цивилизацията дори и с животни, храни и други подобни стоки. Хартиените банкноти се използват в Китай още през 9-ти век, но те придобиват популярност в Европа чак през 17-ти век. Разпространяването на хартиените банкноти предизвикват революция.

Лупата

Увеличаващите стъкла в различните си варианти на изпъкнали и вдлъбнати лещи може и да изглеждат незначителни, но те също са част от възхода на цивилизацията. Телескопите, позволяващи ни да надникнем в тайните на необозримата Вселена, и микроскопите, даващи ни поглед върху най-миниатюрните жители на планетата Земя.

Източник: vesti.bg