40 години механизация на растителната защита


(продължава)

За да отговори на нуждите на съвременното земеделие, ст. н. с. д-р инж. Здравко Курдов създаде универсална пръскачка за мотокултиватор ПУМК-0,1, Перла-200, Перла-200 (фиг.15).

фиг. 15

Фиг. 15. Универсална пръскачка за мотокултиватор ПУМК 0,1; Перла – 160; Перла – 200 (1993-1995)

За задоволяване на потребностите на някои фермери, колектив от ст. н. с. д-р инж. Ц. Присадашки и ст. н. с. д-р инж. Г. Костадинов разработи следните машини: През 1995-1996 г. бе разработена, извънпланово, навесна пръскачка „ПНЩ-300 Еко”, (фиг. 16), с работна широчина 9 м и вместимост 300 л. Тя можеше да работи с 2-3 пъти по-ниски разходи на работна течност и минимално замърсяване на околната среда.

фиг. 16

Фиг. 16. Пръскачка навесна ПНЩ-300 Еко

Пръскачката работеше с така наречения „затворен цикъл“, при който резервоарът е пълен с чиста вода, пестицидът се намира в отделен съд и се подава със специална дозираща помпа непосредствено преди разпръскването. Заради високите технически и екологични показатели машината бе наградена със специална грамота на „Агра 96”. Същата работи в с. Бистрица, Софийско и с. Ново село, Видинско, беше изпитана от ДИЦ Пловдив и приета за внедряване. Поради липса на интерес от МЗ „Перла” Нова Загора същата не бе произведена. Бързото почистване, тъй като се  почиства само опръскващата система, с 5-6 л вода и възможността за пълноценно използване на остатъчния пестицид, прави машината особено пригодна за работа на по-малки площи и върху разнообразни култури т.е. за дребни и средни земеделски производители.

Изхождайки от техническото състояние, в което се намираше през 90-те години техниката за растителна защита, около 90% беше с изтекъл амортизационен срок и  крайно незадоволително състояние на опръскващите им системи и невъзможност за внос на най-съвременни елементи, по договор с „Агрогарант” ООД Пазарджик, през 1999 г. бе модернизирана една пръскачка ПНУ-300П. Тя бе универсална. С щанга, за пръскане на полски култури комплектувана с разпръсквачи с електрозадвижване Микромакс и с вентилатор от „Перла-2“ и разпръсквачи от „Микромакс”, задвижвани от въздушната струя за трайни насаждения (фиг.17). Двата вида разпръсквачи осигуряваха монодисперсен факел, което позволява да се произвеждат сравнително еднакви капки, с което се намаляват загубите от изпарение на дребните капки и стичания на едрите. Това позволи да се работи с 10 пъти по-малки разходи на работна течност и от 20-30% по-ниски разходи на пестицид. Резултатите от изследването показаха, че машината е особено практична за земеделски стопани с полски култури до 1000-1500 декара и трайни насаждения до 400 декара. Разходите за модернизиране са около 50% от разходите за покупка на нова българска машина.

фиг. 17

 Фиг. 17. Пръскачка навесна универсална    ПНУ-300М (1999)

По договор с Националната служба за растителна защита трябваше да се проведат широки лабораторно полски опити с машина комплектована с разпръсквачи с монодисперсен фекел в района на Пазарджик за установяване възможността за намаляване разхода на пестициди с 20-30% в резултат на високото качество на разпръснатата течност. За съжаление, по вина на Националната служба опитите бяха само започнати и не бяха доведени до край. С това се провали едно широко модернизиране на наличните машини и постигането на значителен икономически и екологичен ефект.

За работа в планинските райони, където има остър недостиг на вода и има малки обръщателни пояси, бе създадена през 1999 г. от колектив ст. н. с. д-р инж. Ц. Присадашки, ст. н. с. д-р инж. Г. Костадинов с участието и на н.с. инж. Й. Цветков от Института по планинско животновъдство и земеделие – Троян за работа върху картофи, навесна пръскачка „ПНЩ-120 Еко”, (фиг.18) комплектована с разпръсквачи за монодисперсен факел „Микромакс”. Проведеното изпитване в района на Троян показа, че в следствие възможността да работи с 10 пъти по-малък разход на работна течност производителността на машината се доближава до тази на машини с 600 до 1000 литра при 5-10 пъти по-малък обем на резервоара. Липсата на традиции за малообемно пръскане на картофи не позволи машината да намери широко приложение.

фиг. 18

Фиг. 18. Пръскачка навесна щангова ПНЩ-120

За пръскане на етерично-маслени култури през 2001 г. по договор с фирмата „Лавендер” се създаде пръскачка навесна специализирана „ПНС-300” за насочено пръскане на хербициди (фиг.19). Машината показа добри показатели при работа в лавандуловите насаждения на фирмата в Старозагорско.

фиг. 19

Фиг. 19. Пръскачка навесна специализирана за лавандула ПНС-300

За работа в ягодовите насаждения колектив от ст. н. с. д-р инж. Ц. Присадашки и ст. н. с. д-р инж. Г. Костадинов създаде по договор изключително лека и евтина пръскачка към трактор Т-25 с вместимост на резервоара 120 литра. Същата работи в Долна Баня, но поради ограничения интерес (малкото ягодови насаждения) до по-широко производство не се стигна.

фиг. 20

Фиг.20. Пръскачка навесна щангова за слети култури ПНЩ-120

За осигуряване борбата с болестите, неприятелите и плевелите в опитното поле на ИММ в с. Челопечене колектив от ст. н. с. д-р инж. Ц. Присадашки и ст. н. с. д-р инж. Г. Костадинов през 2002 г. разработиха пръскачка в два варианта – щангови за полски култури (фиг. 20) и вентилаторна за овощни дървета (фиг.21).

фиг. 21

Тя е комплектована с ротационни разпръсквачи за монодисперсен факел тип „Перла 1300” и вихрова помпа с електро задвижване. Разпръскващите органи се задвижват от хидросистемата на трактора — „МТЗ-80”. С пръскачката се провежда успешна борба с болестите и неприятелите по овощните дървета с разход до 20-25 л/декар и за пръскане на полски култури с разход 5л/декар. Получените резултати са много добри и е пригодна за работа в маломерни площи овощни градини и полски култури. Тя има висока технологическа и експлоатационна надеждност, особено пригодна за дребни и средни земеделски производители, отглеждащи освен полски култури, зеленчукови и трайни насаждения.

За трактор МТЗ-80 за г-н Гайдарски (гр. Кнежа) през 1995-1996 г. бе разработена навесна пръскачка работеща в „затворен цикъл“ с вместимост 200 литра. Тя беше комплектувана с центробежна помпа директно куплирана на силоотводния вал на трактора и дозираща перисталтична помпа. Същата работи около 7-8 години и показа много добри резултати по отношение технологичната и експлоатационна надеждност.

гл. ас. д-р инж. Иван Мортев,

проф. д-р инж. Георги Костадинов,

доц. д-р инж. Цачо Присадашки