40 години Институт по декоративни и лечебни растения


Тази година Институтът по декоративни и лечебни растения празнува 2 юбилея – 40 години като самостоятелно научно звено и 85 години научни изследвания при декоративните растения. Цветарската наука изминава дълъг път на развитие, за да бъде днес център за решаване на редица научноизследователски задачи и научно-приложни проблеми, стоящи пред българските цветопроизводители.

Начало на научните изследвания за цветята в България се поставя през 1933 г. от доц. Гена Папазова – първият преподавател по цветарство в Агрономическия факултет към Висшия лесотехнически институт – София. През 1963 г. в Опитната станция по градинарство, с. Негован, София, се обособява Научен отдел по цветарство и декоративно градинарство с 5 научни сътрудници, които създават колекции от основни цветни видове и голям брой сортове от луковични и грудколуковични култури. Колекцията от дървета и храсти обхваща над 1600 образци.

От 01.01.1979 г. научният отдел по цветарство и декоративно градинарство се преобразува в Опитна станция за цветя и декоративни храсти – с. Кубратово, София, а 7 години по-късно – в Институт по цветарство – с. Негован с директор доц. д-р Маргарита Динова и 24 научни сътрудници. По нейно време е построен и влиза в експлоатация модерен комплекс от лаборатория по тъканни култури и 5 дка стоманено-стъклена оранжерия. През 2001 г. Институтът по цветарство влиза в състава на новосъздадения Агробиоинститут, София, а 5 години по-късно се отделя като Регионален център за научно-приложно обслужване по цветарство и земеделие, с директор проф. д-р Бистра Атанасова. Възвръща се статута на Института по цветарство, като Регионалният център за научно-приложно обслужване се преобразува в Институт по декоративни растения – (ИДР), чийто директор отново е проф. д-р Бистра Атанасова. Институтът е единственото специализирано научно звено у нас в областта на цветарската наука и разполага с 431,7 дка  в т.ч. сграден фонд и обработваема земя.

От 01.08.2018 г. с приемане на новия устройствен правилник на Селскостопанска академия, ИДР се преименува  в Институт по декоративни и лечебни растения (ИДЛР), с включване в тематиката на ново направление „Лечебни растения”. Научноизследователската дейност при декоративните и лечебните растения включва: Интродукция и селекция; Растителни генетични ресурси; Технологии и технологични решения; Биотехнологии – схеми и протоколи за in vitro размножаване; Фундаментални проучвания в областта на физиологията. ИДЛР притежава необходимата материално-техническа база за извеждане на научна, научно-приложна и внедрителска дейност: Лаборатарен комплекс (лаборатория по тъканни култури) включва 4 култивационни помещения, операционна зала с 6 ламинар-бокса, химическа и вирусологична лаборатория, миялно помещение и др.; Лаборатория по фитопатология, предназначена за поддържане на микотека от щамове на патогенни гъби; Две лаборатории за биометричен анализ и обработка на отрязан цвят, луковици и семена; Култивиционни съоръжения: неотопляема стоманено-стъклена оранжерия, адаптационна оранжерия с полиетиленови оранжерии; Градински център за реклама и реализиране на собствена продукция; Машино-тракторен парк, оборудван с трактор и прикачен инвентар, фадрома, мотокултиватор и др.

Научноизследователската работа акцентирана върху създаване на нови сортове, проучване на диви видове от местната флора с декоративна стойност за целите на селекцията, поддържане на генофонд от декоративни и лечебни растения в in vivo, ex situ и in vitro колекции, изучаване и съхранение на застрашени от изчезване диви видове за опазване на биоразнообразието, разработване на технологии и технологични елементи за отглеждане и размножаване на основни цветни култури и др. В ИДЛР се извежда научна работа по съхранение, поддържане и обогатяване на генофонд от декоративни и лечебни видове, с цел опазване и използване за селекционни цели и за нуждите на декоративното градинарство. Събран е богат генофонд от декоративни растения с чужд и местен произход.

През последните 15 години в Научно-експерименталната база на института са разработени, утвърдени и внедрени общо 6 технологии, от които 3 през последните 5 години – за отглеждане на мини карамфил, лилиум и гладиол, 2 технологии за култивиране на диви видове – змийска трева и гърлица и 1 технология за отглеждане на гипсофила при полски условия. В процес на довършване е технология за отглеждане на хризантема за отрязан цвят в неотопляеми стоманено-стъклени оранжерии. Направленията на научноизследователската дейност в лабораторния комплекс са свързани с разработване и оптимизиране на протоколи за in vitro размножаване на декоративни видове.

В ИДЛР са проведени са фундаментални проучвания в областта на физиологията. Изследванията обхващат проучване на механизмите на програмираната клетъчна смърт при растенията и факторите на стрес сигнализацията във връзка с подобряване устойчивостта към абиотични и биотични стресови въздействия, и контролиране процесите на растеж и развитие.

За последните 15 г. научният  колектив е участвал в разработването на общо 26 научни проекта, от които 10 национални и 16 международни. Учените от ИДЛР са висококвалифицирани и са специализирали в престижни научни центрове в чужбина (Холандия, Белгия, Обединеното кралство, Полша, Испания, Русия, Унгария и др.). за последните години академичният състав от ИДЛР е публикувал общо 244 научни статии. Участвал е в учебно-образователната и преподавателската дейност във висши учебни заведения и при ръководство на дипломанти и докторанти. Учени от института са хонорувани преподаватели в Агрономически факултет на Лесотехническия университет – София по дисциплините “Цветарство” и „Селекция на цветните култури” и в Аграрния университет – Пловдив, по дисциплините „Общо цветарство и оранжерийно цветопроизводство” и „Аранжиране на букети”.

Научно-приложната и внедрителска дейност в Института включва микроразмножаване на сортове и видове цветя, внедряване в производството на нови български сортове и технологии за тяхното отглеждане, предоставяне на консултантски услуги на цветопроизводители и любители на цветя, проектиране и сключване на договори за вътрешно и външно озеленяване. Изпитани са 15 екологично чисти органични и минерални торове. Реализирани са общо 25 научно-приложни договора със земеделски производители. За популяризиране дейността и иновациите на института ежегодно се поддържат демонстративно-показни полета, провеждат се открити дни и семинари, издават се информационни материали и др.

По случай двата забележителни юбилея пожелавам на всички колеги, учени и специалисти в областта на цветарската наука много здраве, висок творчески дух и още много бъдещи успехи, с които да развиваме цветарството в България! За мен е голяма чест и отговорност да работя с такива професионалисти. Честити юбилеи – 40 години ИДЛР като самостоятелно научно звено и 85 години научни изследвания при декоративните растения!

Доц. д-р инж. Бистра Атанасова,

директор ИДЛР, Негован