25 години вестник „Земеделска техника” (1996)


Вестникът отразява прехода в селското стопанство. Това е времето на налучкване на бъдещото развитие на земеделието. „Земеделска техника” сочи проблемите в отрасъла, отговаря на запитвания, съветва, посочва решения. През този период водещи специалисти, научни звена в земеделието вземат активно и професионално участие в преустройството на земеделието, то да бъде в унисон с европейските изисквания.

Преди 20 години              

1996 г. – година на юбилеи

Интересен е и вестникът по визия и съдържание от 1996 г., едва на 5 години, но се вижда неговата зрялост, ангажираност и значение за този бурен, променящ се период.

Периодичността му е запазена – излиза всеки втори петък. Редколегията е от гл. редактор ст. н. с. д-р инж. Милка Бобева,  ст. н. с. д-р инж. Георги Костадинов, ст. н. с. д-р инж. Разум Траянов и ст. н. с. д-р инж. Владимир Витков.

 Вестник „Земеделска техника” излиза на  светлозелена хартия, както излиза в. „Стандарт”. Радостно е, че колегите от всекидневника не са против, защото „Земеделска техника” вече  е известен като сериозно, професионално издание. Традиционно страниците на един брой са 10, но има вече броеве с 12, а и с 16 страници. За първи път символът – трактор носен от вестник „Земеделска техника, се отпечатва цветен.  Девет броя са с цветни реклами на първа и последна страница.  Под главата има две карета – на Агромашинаимпекс  с текст „Техника за ефективно земеделие” и на в. „Земеделска техника” „Най-добрият помощник на земеделския стопанин”. За пръв път има цял брой за фирма – на Агромашинаимпекс. Той е тематичен – за Есенния панаир в Пловдив. В него прави впечатление, че предлаганите машини са основно българско производство и много по-малко са тези от внос.

Отбелязва се второто издание на Борсата за семена и посадъчен материал, изложението ”Селско стопанство и всичко за него” в Добрич, Агра’96 и Есенния техническия панаир, Пловдив. Публикувани са нови нормативни документи, като Постановление за режима на  износа и вноса,  Наредби  за Контрол на техниката за растителна защита и торене, основни изисквания при приемането на зърнокомбайни, заповеди на МЗХП и др.

Изтъкнати учени в областта на земеделието – ст. н. с. I ст. Панайот Панчев, ст. н. с. I ст. Георги Петров , ст. н. с. Владимир Витков, ст. н. с. Атанас Заеков и  други публикуват информации по проблеми на реформиращото се земеделие, почвообработка, сеитба, картофопроизводство,овощарство, зеленчукопроизводство, за изпитване на земеделска техника и други материали, които са актуални и сега.

Има конкретна информация за цените на земеделските продукти от САПИ, бюлетин за растителна защита, цени на машини и др.

Най-голямата търговска фирма за земеделска техника  Агромашинаимпекс участва с информация и с реклами почти във всеки брой. Публикувани са реклами на фирми София пласт, Фермер 2000, Оптиком,  Златекс, Металагро,  Професионалната гимназия БУЗЕМА, Агроника, Луканов, Метарем, Перла, Ремонт-сервиз и за съжаление на вече несъществуващи много фирми, като Ретра, Андромеда, Малки трактори, Агромикрон, Сила, Агротехкомплекс, СИМ, Млада гвардия, Хидротехника, Гетия, Хан Аспарух, Техсел, Истър, Реном, КООП комбинат, Автомеханика, Ремонт инженеринг, Агротехчаст, Бриз, Фам-тех, Бъдещност и др.

Но едни от най-интересните събития през 1996 година е отбелязването на  няколко юбилейни годишнини, които  и сега след 20 години, отново са юбилейни и са гордост за механизацията на земеделието.

През 1996 г. се чества 100 години от рождението на проф. Борис Илиев – патриархът на механизацията в земеделието. През 1922 г. той  обединява  всички земеделски машини и сечива в дисциплината ”Земеделска машинария” в Софийския университет. През 1935 г., също към Университета, създава първата катедра „Земеделско машинознание”. Проф. Борис Илиев прави първите изследвания и написва първите учебници по механизация на земеделието.

Други юбилеи са 75 години от първите изпитвания на земеделска техника и 40 години от създаване на Машинно-изпитателни станции, сега Център за изпитване и сертифициране.

Не са забравени предците – публикувани  са материали за първите майстори на земеделски машини в България, за историята на механизацията.

/ЗТ/