Първи самостоятелни стъпки
В края на 1992 година вестник „Земеделска техника” бе продаден на „Стопанин” ООД и спря да излиза. Трима ентусиасти, радетели за механизирано земеделие – ст. н. с. д-р инж. Йордан Панайотов, инж. Мария Стоянова и ст. н. с. д-р инж. Милка Бобева, които бяха едни от създателите на вестника, го купуват и започват отново да го издават. Така с прекъсване от 3 месеца, на 9 април 1993 година излиза първият брой на вече напълно самостоятелен вестник „Земеделска техника”. В него издателите се обръщат към своите читатели и колеги за подкрепа: „Нашата цел е информацията, от която днес земеделците, механизаторите, собствениците на земеделска техника, инженерите, техниците, машиностроителите и търговците имат нужда повече откогато и да било. В условията на пазарната икономика информацията и рекламата са двете условия, без които никой не може да спечели. Ние ще се постараем да запазим същността на вестника като рекламно-информационен и постепенно да го превърнем в своеобразна борса за земеделска техника и най-близък съветник на читателите. Въпреки инфлацията цената на абонамента остава непроменена. Обръщаме се с молба към Вас да ни разберете и подкрепите. Тази подкрепа може да бъде многостранна – като популяризирате вестника и спомагате за увеличаването на неговия тираж, като ни сътрудничите със свои материали, като давате реклами, обяви и съобщения и други. Ние се обръщаме с молба и към производителите на земеделска техника – подкрепете ни! Това можете да сторите като спонсори и като рекламодатели. Включете се в борсовата система на вестника и ще увеличите своето производство, своя оборот и печалба, защото Вашите клиенти четат „Земеделска техника”. Нека да бъдем заедно!”
Главата на вестника е променена, включен е зеленият цвят, отделено е каре за лого. Решено е периодичността да бъде 2 седмици, а броят на страниците – 8. Да се запази тематичната насоченост – рекламно-информационен вестник.
Още в първия брой има информация за втората специализирана изложба Агра ’93 (от 22 март до 26 март). В него са поместени машини с техните цени на Арготехремонт – 61, Попово, Агромашинаимпекс. Присъстват също машините на фирмите Раломекс – Завет, Оптиком – Стара Загора, Вуки – Пловдив, с които и сега вестникът си сътрудничи. В последствие през годината се появяват първите реклами на фирмите Метарем, Павликени, Фермер 2000 и др. През 1993 година общо излизат 19 броя.
През 1994 г. в първи брой инж. Бончо Рашков, народен представител, разглежда въпросите за земеделските кооперации, че те са плод на обективна потребност, а не проява на идеократизъм. В този брой е новогодишният календар, станал традиция. Брой четвърти е посветен на празника на лозарите и на Винария’94. В броя участва едноличната фирма „Луканов”. Редколегията се състои от ст. н. с. инж. Милка Бобева и ст. н. с. д-р инж. Георги Костадинов.
Отделено е значимото и на Агра’94. Има специален брой (7) за военно ремонтни заводи ТЕРЕМ с техните машини за селското стопанство. Интересен е брой 8, посветен на състоянието и прогнозата за развитието на пазара на трактори и земеделски машини. Броят е по заявка на Агромашинаимпекс и включва много информация за българските производители на земеделска техника в този период. През 1994 година действащи са били 48 предприятия и два машинно-изпитателни центрове. За съжаление от тях само 3 и сега стоят твърдо на пазара, други 3 са в криза, а останалите са закрити.
От брой 13-ти към редколегията се включва и ст. н. с. инж. Разум Траянов, след него идва ст. н. с. д-р инж. Владимир Витков, всички свързани професионално със земеделската техника. От брой 14-ти се възприе членовете на редколегията да се изписват с техните научни звания – това беше предложението на колегата инж. Иван Попов,човек отдаден на механизацията в земеделието и наш идеен приятел и съмишленик.
Първият напълно цветен брой на Земеделска техника е 20-ти от 1994 г. и е с информация за Агромашинаимпекс, най-голямата българска търговска фирма, която разбра значението на вестника за земеделието, като единствено специализирано издание в отрасъла и застана през тези първи години зад него и го подпомогна финансово и професионално. През тази година вестник „Земеделска техника” организира допитване до читателите, като наградите бяха предоставени от фирма „Агромашинаимпекс”. Въпросите бяха свързани с типа, организацията, направленията на производство на земеделските стопанства, каква се използва и каква техника е необходима. Получената информация беше много интересна и разкриваше състоянието и развитието на земеделието у нас през този динамичен период.
Само тази година вестникът имаше 26 броя, като последният е новогодишен. За първи път бе публикуван цветен календар с картина „Жетварки” на художника Димитър Гюдженов. Поместен е списъкът с наградените участници в допитването.
През 1995 година в брой 5-и отбелязваме стотния брой от излизането на вестник „Земеделска техника”. Брой 17-ти е посветен на изложението Добрич’95. В него са публикувани реклами от Рапид КБ, Перла, Автомеханика, Евекс и други, с някои от които работим и сега. В брой 18-ти за първи път се появява логото на „Земеделска техника” – трактор, носен от вестника, което и сега е от дясната страна на всеки брой с допълнение „Вашата връзка с прогреса в земеделието”. Годината завършва с традиционния цветен календар и с реклами с новогодишни пожелания на различни фирми.
Но най-хубавото бе, че през този период – на първи самостоятелни стъпки, вестникът запази специализираната си насоченост – информиране, подпомагане за съвременно механизирано земеделие в унисон с промените в страната.
/ЗТ/