В ДФ „Земеделие“ са постъпили 147 проекта по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2014-2018 г. Заявената финансова помощ за тях възлиза на 60.4 млн. лева.
По мярката се подпомагат само проектни предложения, които ще бъдат изпълнени до края на финансовите 2017 и 2018 г. Индикативният бюджет за 2017 г. е 16.4 млн. лева, а за 2018-та – 28.1 млн. лева.
Договорите за предоставяне на финансова помощ ще бъдат сключени с одобрените кандидати след извършване на задължителни административни проверки. Авансовото плащане е в размер до 80% от одобрената субсидия и се превежда при условие, че изпълнението на дейностите е започнало. Ако в проектното предложение кандидатът е посочил, че се нуждае от аванс за 2017-та година, той трябва да пусне заявката за плащане най-късно до 20 август т.г. Ако авансът е за финансовата 2018-та, стопанинът трябва да заяви искането си в периода от 16 октомври до 15 декември 2017 г. При неспазване на тези срокове, договорът му ще бъде анулиран.
Припомняме, че с цел защита финансовите интереси на ЕС, мониторингът по изпълнението на проектите се удължава от 3 на 5 години. Това гласят последните изменения в Наредба 2 за предоставяне на финансова помощ по Програмата, обнародвани в Държавен вестник – бр. 32 от 21 април 2017 г. Друга новост е, че младите гроздопроизводители трябва да имат документ за професионална квалификация. Те следва да са завършили 150-часов курс на обучение или да притежават диплома за средно специално или висше образование в областта на лозарството. Промени има и в допустимостта на лозарските имоти, за които се иска подкрепата.
Чрез мярката за „Преструктуриране и конверсия на лозя” се подпомагат се собственици, арендатори или наематели на насаждения, които са регистрирани като лозарски стопанства. Те трябва да са получили Удостоверение за право на участие в мярката, издадено от Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Националната лозаро-винарска програма ще се прилага като финансов инструмент в България до края на 2018 година. Тя се финансира от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ).
ДФЗ