123 години растителна защита


Официален контрол върху продуктите за растителна защита е насочен към спазването на изискванията на законодателството. Акцентът в контролната дейност е противодействието срещу нелегалния внос и употребата на неразрешени продукти за растителна защита на територията на страната.

През 2018 г. България за първи път взе участие в международна операция на Европол Silver Axe III за противодействие на нелегалния внос на неразрешени продукти за растителна защита на територията на страната. В акцията са участвали Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), Национална полиция и Агенция „Митници”. Извършваха се проверки на обекти за производство, търговия и преопаковане на продукти за растителна защита и за употребата им от земеделски стопани. България ще продължи своето сътрудничество със страните за предотвратяване на незаконния внос на пестициди и защита на външните граници на ЕС.

През 2018 година са проведени 12 заседания на Съвета по продукти за растителна защита. По предложение на Съвета бяха разрешени за пускане на пазара и употреба 125 продукта за растителна защита, съгласно изискванията на Закона за защита на растенията (ЗЗР) и Регламент  (EO) № 1107/2009, по различните процедури за разрешаване. Подновени са разрешенията на 21 продукта за растителна защита.

Издадени са 11 разрешения за паралелна търговия. Изменени са разрешенията на 175 продукта за растителна защита. 11 адюванти са вписани са в електронния регистъра на адювантите. Издадени са 225 броя разрешения на продукти за растителна защита и 98 удостоверения за регистрация на торове. Одобрена е една нова база за биологично изпитване на продукти за растителна защита и е извършен контрол на седемте бази, сертифицирани от БАБХ за провеждане на биологично изпитване.

Чувствителна тема през 2018 година в областта на растителната защита беше вземането на решение за забрана на употребата на продукти, съдържащи активни вещества от групата на неоникотиноидите. На европейско ниво беше взето решение и бяха публикувани три Регламента за изпълнение (ЕС): 2018/785, 2018/784, и 2018/783 на Комисията от 29 май 2018 г., а по отношение на условията за одобрение на а.в. тиаметоксам, клотианидин и имидаклоприд, според които се разрешава употреба на ПРЗ, съдържащи тези три активни вещества (неоникотиноиди) единствено като инсектициди в постоянни оранжерии или за третиране на семена, предназначени за употреба само в постоянни оранжерии. Отглежданите култури, третирани с тези неоникотиноиди, трябва да останат по време на целия си вегетационен период в постоянна оранжерия.  Регламентите са в сила от месец юни 2018 г., а по отношение на третираните семена забраната за пускане на пазара и употреба се прилага от 19 декември 2018 г. В изпълнение на регламентите, БАБХ преразгледа всички разрешения на продуктите, съдържащи активните вещества клотианидин, тиаметоксам и имидаклоприд. Част от разрешенията бяха отнети, а друга част изменени в съответствие с изискванията на регламентите.

През септември 2018 г. след проведен одит на Европейската комисия за оценка на прилагането на мерките за постигане на устойчивата употреба на пестициди, е приет е Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди (НПД) в Република България. Основни цели на НПД са намаляване на рисковете и въздействието от употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда и насърчаване на интегрираното управление на вредителите и на алтернативни подходи или методи.

Постигнат е напредък в сертифицирането на дистрибутори и професионални потребители на ПРЗ, изисквания за продажба на пестициди, боравене със и съхранение на пестициди и управление на техните опаковки и остатъчни количества, въздушно пръскане, интегрирано управление на вредителите, намаляване на употребата или на рисковете от пестициди за определени площи. Националният план за действие за устойчива употреба на пестициди беше преразгледан от междуведомствена работна група, със съдействието и експертната помощ на всички компетентни държавни институции, както и заинтересованите страни.

Несъмнено, 2018 година стартира и премина под знака на първото за България председателство на Съвета на Европейския съюз. Фитосанитарният екип на Българското председателство, съставен от експерти на БАБХ в областта на здравето на растенията, насочи своите усилия върху два основни приоритета: Развитие на фитосанитарния и институционален капацитет на компетентните органи на държавите членки в контекста на новото законодателство за здраве на растенията и за официалния контрол; Подготовка и координация на държавите членки и ЕС за участие в редовната 13-та сесия на Комисията по фитосанитарни мерки на Международната конвенция за растителна защита, проведена от 16-20 април в седалището на ФАО в Рим, Италия.

Темата за развитие на фитосанитарния и институционален капацитет бе избрана в резултат от промяната в растително здравния режим на ЕС, приемането на новия Регламент за защитните мерки срещу вредителите по растенията и включването на здравето на растенията в обхвата на новия Регламент за официалния контрол, които ще започнат да се прилагат от декември 2019 г. И двата акта поставят напълно нови и повишени отговорности за изпълнението, на които компетентните органи на държавите членки ще бъдат задължени да гарантират достатъчен капацитет. За изпълнение на този приоритет, фитосанитарният екип на Българското председателство разработи уеб базиран въпросник на тема „Развитие на капацитета в контекста на новото законодателство за здравето на растенията и официалния контрол” и покани ръководителите на фитосанитарните служби на държавите членки да участват в проучването. Темата бе сред основните акценти в дневния ред и на неформално заседание на работната група на ръководителите на фитосанитарните служби на държавите членки, проведено на 3 и 4 май 2018 г. в София. В проучването взеха участие 28 държави членки, което представлява 100% участие. Обобщените резултати от допитването и анализа на председателския екип бяха представени на официално заседание на ръководителите на фитосанитарните служби на държавите членки. Изразените от тях и от Комисията становища потвърдиха изключителната важност на инициативата и на направеното проучване. По време на Българското председателство стартира и дискусия за новата многогодишна финансова рамка на ЕС 2021-2027 и перспективите за финансиране на растително здравните дейности в рамките на новия бюджет.

През 2018 г. инспекторите по растителна защита с направление „Фитосанитарен контрол” са извършили 6000 инспекции в ОДБХ на общо над 15 хиляди партиди от растения и растителни продукти за износ, анализирани са над 1500 проби, за съответствие с фитосанитарните изисквания на страната вносител. Издадени са над 10000 фитосанитарни сертификата за износ, съгласно изискванията на Международната конвенция за „Растителна защита” (МКРЗ).

Регистрираните производители на растения, растителни продукти и други обекти в официалния регистър за фитосанитарен контрол (ФСК) за 2018 г. са над 3000. При производството на растения и растителна продукция са извършени над 2500 инспекции и са взети над 2000 проби за лабораторен анализ в регионалните лаборатории. В Централната лаборатория по карантина на растенията са постъпили 1109 броя проби. Издадени са 1203 броя фитосанитарни растителни паспорти на стоки от местно производство за първото полугодие на 2018 година за страната и ЕС.

Ежегодно до 31 януари изпълнителният директор на БАБХ утвърждава със заповед списък на икономически важните вредители по земеделските култури по области. На база на информацията от наблюденията, подадена от ОДБХ, експертите от дирекция РЗККППЗ при ЦУ на БАБХ: ежемесечно изготвят „Информация за фитосанитарното състояние на земеделските култури“, която се предоставя на министъра на земеделието, храните и горите, както и се публикува на интернет страницата на БАБХ и се изготвя периодичен бюлетин по растителна защита за информиране на земеделските стопани. Основната цел на дейностите по наблюдение върху развитието на икономически важните вредители е държавата да разполага с вярна, точна и обективна информация, които да подпомагат вземането на политически решения, касаещи опазването на растенията и растителните продукти.

През стопанската 2017-2018 г. фитосанитарното състояние на земеделските култури, може да се каже, че беше добро. Условията бяха благоприятни за поява и развитие на първите неприятели по пшеницата и ечемика. През периода се наблюдава развитието на житните мухи (Хесенска муха – Mayetioladestructor; Житна тревна муха – Opomyzaflorum; Шведски мухи – Oscinellaspp; Черна пшеничена муха – Phorbiafumigate; Житна стъблена муха – Chloropspumilionis).

В рамките на процедурата по нотификация, определена с Директива (ЕС) 2015/1535 на 15 юни 2018 г. българските органи са изпратили на Комисията проект „Наредба за отглеждане на растения и производство на растителна продукция при интегрирано управление на вредителите”. Интегрираното управление на вредителите е насочено към производството на здрави култури с възможно най-малки нарушения на агроекологичните системи и насърчаване на естествените механизми за контрол на вредителите.

През изтеклата година БАБХ продължи да прилага две Национални програми за контрол на вредителите. През пролетта на 2018 г. по „Националната програма от мерки за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период” са кандидатствали 2458 бр. земеделски стопани. Обхванати са 18910,904 дка ябълки, 1676,571 дка круши, 18393,498 дка праскови, 17444,099 дка кайсии, 33800,966 дка сливи, 61709,512 дка череши и вишни, 2010,700 дка ягоди и 5548,145 дка малини. По тази държавна помощ през есента на 2018 г. са кандидатствали 2057 бр. земеделски стопани. Обхванати са 15609,567 дка ябълки, 2191,632 дка круши, 14816,990 дка праскови, 16212,017 дка кайсии, 32912,465 дка сливи 59109,532 дка череши и вишни и 6589,204 дка малини. Бюджетът на помощта за 2018 г. е 4 700 000 лв. През 2018 г. по Програмата са кандидатствали общо 5177 земеделски стопани, като броят им е с 14,66% повече от предходната 2017 г.; с 30.77% повече от 2016 г и с 81,33% повече от  2015 г., т.е. забелязва се постоянно увеличаване на лицата, които ползват помощта. Съответно се увеличават площите,  през 2018 г. общо подпомогнати са 413528,2 дка трайни насаждения, с 34.73% повече от предходната 2017 г. (306935.8 дка); с 51.61% повече от 2016 г. (272763,2 дка) и с 84,67% повече от 2015 г.

По „Помощ за компенсиране разходите на земеделските производители, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)”, през 2018 г. в областните дирекции по безопасност на храните, кандидатствалите земеделски стопани са подали 288 декларации за нападнати 35843,845 дка картофи. Максималният бюджет на помощта за 2018 г. е 1 000 000 лв.

Честит празник, растителнозащитници!

Инж. агроном Николай Роснев,

Зам. изпълн. директор на БАБХ