Образцов чифлик, край град Русе, е най-старото огнище на земеделската култура и просвета в България и неговото създаване е изключително събитие, не само за земеделието в България, но и за развитие на опитното дело в Европа.
Историята на Института започва след Освобождаването на България, когато с Указ № 374 от 13.12.1879 г. е отворено първото практическо земеделско училище, което през 1883 г. е преобразувано в средно, с тригодишен курс на обучение.
Директорът на училището, Иван Саранов, през 1887 г. урежда опитно поле, първото в освободена България. В него е включена първата у нас ботаническа градина, наречена “Сортимент”, в която се изпитват редица нови култури. От 1896 г. ръководството на опитното поле се възлага на Константин Малков, един от най-видните представители на агрономическата мисъл в България, смятан за баща на опитното дело у нас.
През 1897 г. се заражда идеята за създаване на земеделски опитни учреждения в България, по подобие на тези, намиращи се в пълен разцвет в Европа. Тази идея е реализирана със създаването на три земеделски опитни станции в страната – Садово, Образцов чифлик и Плевен.
На 09.03.1905 г. въз основа на изграденото, със съвременен облик за времето си, експериментално поле и натрупан опит от учителите-агрономи, се основава Земеделската опитна станция „Образцов чифлик”, с управител д-р Петър Козаров – високоерудиран учен, с богата обща култура. Той е един от първите фитопатолози и ентомолози, поставили началото на статистиката за болестите и неприятелите по културните растения у нас, събрал и изпитал голям брой местни и чужди сортове от различни култури и оставил богата сбирка от болести по растенията и насекомите, служеща като ценно помагало на научните работници. Само за няколко години той успява да изгради една добре обзаведена за времето си станция със съвременна лаборатория за физиологични, фитопатологични и семеконтролни изследвания и библиотека със 700 тома. Станцията добива известност освен в България, още в Европа и Северна Америка. Наред с основните научни трудове, голяма популярност добиват така наречените “хвъркати листове” по различни въпроси. Те се издават и разпространяват безплатно и спомагат за внедряването на агротехническите знания в условията на дребното частно стопанство. През годините се извършват задълбочени изследвания и са постигнати значителни постижения, както в областта на селекцията, така и в агротехниката на полските култури, внедрени са нови методи за изследване, разширени са международните връзки на станцията, привлечени са по-голям брой научни работници.
Със 149-то постановление на МС от 06.09.1962 г., на базата на Комплексната опитна станция, е създаден Селскостопански научно-изследователски институт, като поделение на Академията на селскостопанските науки, който понастоящем е профилиран, като Институт по земеделие и семезнание.
ИЗС „Образцов чифлик” Русе осъществява своята дейност в две основни подразделения: „Наука” и „Научно-експериментална база”.
В дирекция „Наука” eксперименталната работа се извежда в Опитно поле с размер 1000 da, вегетационна къща и 6 лаборатории. Научноизследователската дейност е насочена в следните направления: Селекция на полски култури (мека пшеница, овес, царевица, люцерна и полски фасул) и лоза – ориентирана към създаване на сортове високопродуктивни, с подобрено качество и устойчиви на биотичен и абиотичен стрес. За изпълнение на селекционните програми в Института се съхранява богат растителен генофонд от 12 869 броя образци, в т.ч. пшеница – 600 бр., овес – 2 809 бр., царевица – 5 600 бр., фасул – 380 бр., люцерна – 700 бр. и лоза – 2 700 бр.
Най-важните научни постижения на селекционно-подобрителната работа са търсените в страната и чужбина сортове: пшеница – Венка 1 и Дунавия; пролетен овес Образцов чифлик 4 и Алекси, зимуващ овес – Дунав 1; царевични хибриди Рс 424, Пристис (Рс 464), Рс 555, РК 588; фасул – Русе 13, Пловдив 10, Образцов чифлик 12, Образцов чифлик 24; пролетен фуражен грах – Русе 1, люцерна – Многолистна 1, Приста 2, Приста 3, Приста 4, Роли, Приста 5; десертни лози – Велика, Ряхово, Мискет русенски, Приста, Русенско едро, Сияна, Памид Русе 1, Русенско без семе, Ранно без семе, Тангра, Зорница и винените – Мискет Викинг и Кристален. Сортовете пшеница Венка 1 и Дунавия са включени в сортовата листа на Република Турция и турска фирма извършва семепроизводството им съгласно лицензионен договор.
Създадените в института сортове люцерна са изпитани в чужбина и показват много добра продуктивност, високо качество на зелената маса и широка екологична пластичност. Люцерновият сорт Приста 3 е включен в Официалната сортова листа на Р Турция, а сорт люцерна Роли е отличен с медал на третото национално изложение „Изобретения, технологии и иновации 2011”, организирано от Съюза на изобретателите в България.
Последният признат лозов безсеменен десертен сорт Зорница е отличен с медал на Четвъртото национално изложение „Изобретения, технологии и иновации 2012”, организирано от Съюза на изобретателите в България. Два винени, устойчиви на болести лозови сортове, са победители в Конкурс за иновации, раздел „Сортови семена и посадъчен материал” на Международната селскостопанска изложба „АГРА”- Пловдив, през 2019 г. – Кристален и на „АГРА 2020” – Мискет Викинг. В Института ежегодно се извършва сортоподдържане на сортовете за запазване на тяхната автентичност и получаване на Предбазов посевен и посадъчен материал.
Научно-изследователската дейност в направление „Агротехника” включва: Проучване на етапи от агротехниката и разработване на технологии за отглеждане на основните за региона полски култури – полски фасул, фуражен грах, люцерна, пшеница, овес, царевица и лоза, съобразно принципите на съвременното конвенционално и биологично земеделие. Създаване на база данни от най-дългогодишния в страната стационарен торов опит и един от най-старите в Европа, заложен през 1912 г.(втори, след най-старият, заложен в Тимирязевската академия). Изследване на видовия състав, биологията и средствата за борба с неприятелите, проучване на гъбни патогени – причинители на болести по полските култури и лозата и изпитване на сортове и линии, с цел намиране на източници на устойчивост. Установяване ефективността и селективноста на някои хербициди за борба с плевелите и последействието им върху продуктивността и качеството на зърното при следващата в сеитбооборота култура. Изследване процесите на растеж и развитие на основни за страната зърнено-житни, зърнено-бобови и фуражни култури и лоза, под въздействието на неблагоприятни фактори на околната среда. Установяване на добивните и биологичните качества на семената, като посевен материал и суровина на хранително-вкусовата промишленост.
В Института функционират шест лаборатории: Биохимия и агрохимия; Технологични и хлебопекарните качества на зърнените култури; Физиология на семената и растенията; Фитопатология; Ентомология и Посевни качества на семената.
През дългогодишната история на Института са създадени над 100 сорта и хибриди от различни полски култури и лоза, като към днешна дата ИЗС „Образцов чифлик”, Русе поддържа патентите на 17 сорта.
Сортовете на Института преминават производствена проверка в Дирекция „Научно-експерименталната база” (НЕБ). Експерименталната база на Института е създадена през 1952 г. и е разполагала с 28 000 дка. Сега земята е намалена на 5990 дка, където се произвеждат високи категории семена. В НЕБ се извършва семепроизводство и на сортове, които са собственост на други институти от системата на ССА.
Селекционните продукти на Института, конкурентни, екологично-издържани – устойчиви на екологичен стрес и болести сортове, с високи технологични качества, отговарящи на изискванията на новата пазарна икономика, се радват на изключително голям интерес от страна на българските производители, а също и от чуждестранни партньори.
Трансферът на новосъздадените научни продукти на Института за целите на земеделските производители се осъществява от Бюро за научно обслужване – създадено през 1994 г. Бюрото извършва консултантска и информационна дейност по научните направления, сключва лицензионни договори и предоставя на земеделските производители базови и сертифицирани семена от полски култури и лозов посадъчен материал, организира кръгли маси, семинари и открити дни в института и страната и координира дейността си с Научното обслужване в системата на ССА.
През годините, Институтът осъществява международно и икономическо сътрудничество с чуждестранни институти и фирми, основаващо се на международни договорености по селекция на културите пшеница, овес, царевица и лоза, и изпитването на ефекта от прилагането на биологични продукти върху продуктивния потенциал и качествените показатели на културите.
По материали на ИЗС “Образцов чифлик”, Русе