Разплащателните агенции на България и Хърватска обмениха опит в противодействие на измамите в рамките на тридневен семинар, организиран със съдействието на АФКОС-МВР. Домакин на среща беше дирекция „Противодействие на измамите“ при ДФ „Земеделие“, съобщиха от пресцентъра на фонда.
„Един от основните приоритети в дейността на разплащателните агенции в ЕС е предотвратяване на съмненията за нередности с национални и европейски средства, както и регистриране на самите нередности“. Това е заявил при откриването на семинара изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ Живко Живков. Той е подчертал, че за обезпечаване правилното разходване на средствата за земеделие е задължително да се гарантират както правата на бенефициерите, така и да се усъвършенстват системите за контрол, без които РА не могат да функционират.
Делегацията от Разплащателната агенция за земеделие, рибарство и развитие на селските райони на Хърватска е била запозната както с добрите практики в работата на служителите от ДФ „Земеделие“, така и с опита им в превенцията с измамите. В рамките на семинара са били дискутирани темите:
- Проверки на качеството на оперативните проверки с цел предотвратяване на нередности/ измами (проверки във всички фази на административния и контролния кръг);
- Кръстосани проверки на взаимосвързани компании;
- Конфликт на интереси;
- Изкуствено създаване на условия за финансиране;
- Примери за „Червени флагове“ за измами и нередности в районите с висок риск;
- Примери за нередности/измами;
Хърватската делегация е била запозната с дейността на дирекции „Противодействие на измамите“, „Технически инспекторат“ и отдел „Нередности и лоши вземания“ в ДФ „Земеделие”. Изнесени са презентации от служителите на съответните дирекции, които освен посочените теми, са акцентирали и върху идентифициране на нередностите и противодействие на измамите с европейски средства. На гостите са били показани и два успешно реализирани проекта, финансирани от ЕС.
Представителите на двете разплащателни агенции са обсъдили и анализирахли и работните процеси и практики, свързани с провеждането на проверки на място и дистанционен контрол по схемите за единни плащания на площ.