На 5-ти март 2020 година, представители на Русенски университет „Ангел Кънчев“ проведоха две изнесени обучения на тема „Технологии за 3D сканиране, моделиране и създаване на приложения с виртуална и добавена реалност“. Домакин на първото събитие беше Професионалната гимназия по механоелектротехника (ПГМЕТ), а второто обучение се проведе в Професионалната гимназия по електроника и химични технологии (ПГЕХТ), съобщиха от пресцентъра на РУ „Ангел Кънчев“.
Обученията включваха три взаимосвързани курса – „Технологии за 3D сканиране и принтиране на обекти“, „3D моделиране, рендиране и импортиране на модели в платформи за създаване на компютърни игри“ и „Създаване на приложения с добавена и виртуална реалност“. Освен съвременните методи за 3D моделиране на обекти, участниците в събитията научиха как се дигитализират обекти с 3D скенери и цифрови фотоапарати, как се принтират модели с 3D принтери и как се създават приложения с добавена и виртуална реалност. Организаторите от катедра „Телекомуникации“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“ бяха осигурили достъп до няколко 3D принтера, закупени в рамките на Национална научна програма ИКТвНОС, както и до 3D скенери и дронове, които бяха закупени от РУ в рамките на проект УНИТе. Повече от сто ученика от 11-ти и 12-ти клас и много учители от двете Плевенски гимназии присъстваха на обученията, а след тяхното приключване получиха сертификати за участие.
Обученията се провеждат в рамките на проект „STEАM EDU4future – STEАM образование за устойчиво бъдеще“, осъществяван по програма „Знание и растеж“ на фондация Русе – град на свободния дух, с подкрепата на фондация Еконт.
Партньор за провеждане на събитията е Национална научна програма „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“ (Национална научна програма „ИКТ в НОС“ Русенски университет), която се изпълнява с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката.