Награди за иновации за Амитица ООД


В нашата фирма работи голям екип от специалисти с опит по различни култури и технологии. Това ни дава знанието да провеждаме борба с миниращия молец, който е важен икономически неприятел. Тази борба е успешна, като се запазва над 90% от продукцията. Знаем, че в момента има проблем с Тута аблолюта, виждаме много фермери, които генерират големи загуби заради това, че реколтата им е пострадала от този молец.

Наградата от Агра 2020 за растително-защитната ни технология за успешно извеждане на борба с миниращ молец ни дава самочувствие, че сме на прав път и се радваме да я споделим със своите клиенти, защото е тежко да генерират загуби и е недопустимо да губят реколтата си.

В иновацията за контролиране на молец Тута абсолюта, в част от технологията използваме и другия продукт, с който също бяхме отличени на изложението Агра. Става въпрос за биологичния инсектицид Рапакс – една полезна бактерия, от която правим „епидемия” по растението. Така че, когато Тута абсолюта, дори и други гъсеници, започнат да се хранят с растителната маса, се заразяват и до 2 дни вредителят умира. Този молец вреди основно на домати, патладжани и картофи, но е икономически вредител по доматите, затова е основно насочен към тях.

Рапакс се използва малко по-широкоспектърно. Като продукт се отличава с това, че е с много добра устойчивост на съхранение. Това все пак е микроорганизъм, устойчива спора, която може да се конкурира с химичните препарати по съхранение. Докладите дори показват, че е много по-ефективен от химичните продукти. Щастливи сме, че нашите технология и продукт са изключително безвредни за полезните насекоми и пчелите. Специфичното действие на Рапакс е насочено към убиване на вредителите. Безвреден е и за хората, няма остатъчни количества, може дори да се яде след употребата му. За нас е много важно да се опитаме да запазим биоразнообразието и да не разрушаваме природата.

Свилен Николов, Амитица ООД