През 2020 г. България отчита двоен спад на интензитета на разпространение на Африканската чума по свинете (АЧС) в сравнение с 2019 г. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на неформална видеоконференция на министрите на земеделието и рибарството на ЕС.Страната ни се присъединява към позицията на Чехия и Полша за намаляване на административната тежест, свързана с мерките и със съфинансирането и възстановяването на разходите по заболяването, направени от страна на държавите членки.
Министър Танева призова Европейската комисия да даде възможност чрез новия европейски Закон за здравеопазване на животните да се прилага дерогация и при заболяването АЧС. ,,Стопанствата, които са с гарантирана биосигурност в инфектираната зона, да не попадат под общите рестрикции за забрана за движение на животни и стоки“, коментира земеделският министър.
По думите й, ЕС трябва да ревизира подхода си за заболяването. Освен опростяването на административните мерки, всички страни трябва да имат яснота и точен срок по отношение на реимбурсирането на средствата, които се дават за превенция и спешни мерки за борба с АЧС.
По време на срещата страната ни направи отново предложение държавите членки да могат да прилагат частично метода „стемпинг аут“. „Това означава, когато се установи болно животно, то да бъде унищожавано заедно със животните, които са контактни с него само в обхвата на обора, на територията, на която е установено заболяването“, уточни министър Десислава Танева. Това трябва да бъде възможно при условие, че всички страни-членки имат надградени мерки за биосигурност на най-високо ниво, които са по решение на европейските санитарни власти. Трябва да бъде взето законодателно решение за промяна на задълженията на режима на рестрикции в трите вида огнища, където възниква вирусът, а именно индустриални и лични стопанства, както и дивата природа.
Министър Танева изтъкна, че България има опит в борбата с АЧС повече от две години. През изминалата 2019 г. е приет План за превенция, управление при кризи и предотвратяване разпространението на заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) в България за 2020 г. Той включва различни мерки за финансиране, както и нормативни и законодателни изменения в посока подкрепа на биосигурността на фермите.