Мерките за превенция и контрол на Африканска чума по свинете продължават да се изпълняват. Това стана ясно след провеждането на редовно заседание на Координационния съвет за превенция на заболявания по животните към министъра на земеделието, храните и горите. Участниците бяха информирани, че на 6 юни тази година е последният регистриран случай на заболяването, открит при диви свине. От БАБХ съобщиха, че няма друг регистриран случай на огнища по домашните свине след първото открито през август 2018 г. огнище в село Тутраканци.
Основната превантивна мярка е засилването и стриктно поддържане на високо ниво на биосигурност във всички обекти за отглеждане на свине – индустриални и за домашно ползване, подчерта заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. Янко Иванов. Свиневъдните асоциации, увериха, че всички предписани мерки се изпълняват и редовно се подават проби за изследвания.
От Българската агенция по безопасност на храните уточниха, че в близост до районите, където са открити случаи на заразени животни, се спазват стриктно ограничителните мерки за сигурност и придвижване. Те припомниха, че в 20 километрова зона от големите индустриални ферми не се допуска отглеждане на животни в така наречените „задни дворове”. Общото мнение е, че тази мярка ограничава възможността за пренасяне на зараза между малките индивидуални стопанства и индустриалните ферми.
Заместник-министър Иванов информира, че продължава участието на екипи на БАБХ в проверките на граничния контрол на входно-изходните точки на страната. Нашите експерти информират преминаващите граждани за опасността от трансгранично пренасяне на заразата. Целта на общия контрол е ограничаване вноса за лична употреба на продукти, съдържащи свинско месо, произведено на друга територия.
Доц. Иванов подчерта, че е наложен постоянен клиничен надзор и е приета и се изпълнява програма за пробовземането и лабораторна дейност, както и обезвреждане на страничните животински продукти. Прилага се и предписанието за събиране и обезвреждане на отпадъците по пътищата с международен трафик. Проведени са обучения за мерките за биосигурност, дезинфекция и обеззаразяване на контаминирани площи, продукти или заразени трупове на умрели свине.
Изпълнителното агенция за селекция и репродукция отчете, че е изготвен план за опазване на Източнобалканската порода свине с оглед нейния специфичен начин на отглеждане и епизоотологично значение като възможен мост за предаване на болестта между дивите и домашните свине.
Беше обсъдена и необходимостта от актуално обследване на популацията на дивата свиня преди новия ловен сезон. По мнението на заместник-министъра на земеделието, храните и горите Атанас Добрев това е необходимо, за да се прецени необходимостта от съдействие от страна на ловната общност за навременно откриване и неразпространение на заболяването.
На заседанието беше отчетена и възпиращата роля на построеното през миналата година оградно съоръжение по границата на България със засегнатите райони в северната ни съседка, като беше съобщено, че ще бъде извършено обследване на неговата цялост и пригодност за продължаване на действието му.
Главна цел на всички мерки е недопускане на едновременна зараза при диви и домашни животни, защото това би довело до най-тежки ограничения за търговия с живи свине и продукти от тях, бе подчертано на заседанието.
Съветът беше създаден през юни миналата година за координиране и периодично ревизиране на неотложните мерки срещу стопански значими заболявания по животните. За участие в заседанията на съвета по актуални теми се канят и представители на ловните организации и научната общност.