Институтът по лозарство и винарство – Плевен притежава най-голямата генбанка на лозя в България с близо 1900 сорта. Това стана ясно по време на работната среща на председателя на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов с колектива на института. Тези изключително ценни за страната ни сортове се отглеждат на площ от 120 дка.
Кратка презентация за дейността на научното звено представи неговият директор- проф. д-р Иван Пачев. Проф. д-р Васил Николов изрази своето виждане за развитието на Академията, формирано и от срещите с научните колективи на институтите, които е посетил и подчерта, че ССА трябва да работи като единно звено. „Необходимо е обединяване на специалистите от системата в общи екипи за решаване на общите проблеми, които в научно-приложната си част трябва да се планират съвместно със земеделските производители и браншовите организации“, добави той. Категоричен, че е необходимо „по-агресивно“ представяне на създадените в системата на ССА сортове и породи, да се лансират, да се покажат предимствата им, да се постави акцент върху българското. Проф. Николов отбеляза още, че научната институция има много ценни продукти, които съхраняват автентичността на българските сортове и породи: „Ние може да притежаваме уникални ценности, да работим по най- важните световни проблеми – но ако не ги представяме постоянно пред обществото – нямаме нищо, не работим“. За устойчивото развитие на ССА от основополагащо значение е развитието на кадрите, както сега заетите, така и привличането на млади учени. Според председателя на ССА при работа по фундаментални проблеми, трябва да са се търси международно сътрудничество и проекти.
Учените от Института показаха на проф. Николов своите лаборатории, приложението на нови съвременни биотехнологични методи в лозарството и винарската изба, с колекция на уникални вина от 1892 г.
Заедно с директора на института, проф. Николов направи оглед на лозовите масиви на Института.
ЗТ