На 7 март ще се проведе заседание на Консултативния съвет по тютюна, на което ще бъдат предложени ставките за подпомагане. Това съобщи заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Цветан Димитров при откриване на информационната кампания за земеделските стопани в Благоевград, съобщоха от пресцентъра на земеделското министерство. Нивата на помощите за тютюнопроизводителите ще бъдат приблизително, колкото и миналата година, намалението на средствата за сектора е между 4 и 5%. Очаква се част от държавите-членки да повдигнат въпроса за подпомагането на тютюнопроизводителите на европейско ниво и след 2020 г.
Зам.-министър Димитров коментира и недоволството на някои животновъди, че не са получили обвързана подкрепа. Според данни 19 000 животновъди са изпълнили изискванията на наредбата и са получили субсидиите си, а жалбите са около 350 и всеки казус се разглежда индивидуално. Прави се всичко възможно случаите да бъдат решени в полза на производителите. „Но не може фермер, който не е доказал с фактура продажбата и на 1 литър мляко да иска обвързана подкрепа, има неразбиране за нейната цел – обществото я плаща, защото стопаните осигуряват продоволствената сигурност на страната с качествена храна“, заяви д-р Димитров. И припомни, че обвързаната подкрепа е допълнителен стимул, животновъдите вече са получили 75 млн. лв. или по около 200 лв. на крава.
В срещата с фермерите в Благоевград участие взеха и директорите на дирекция „Поземлени отношения и комасация“ Лилия Стоянова, на „Пазарни мерки и организации на производителите Слави Кралев, на главна дирекция „Земеделие и регионална политика“ Николай Маринов и др.
Информационната кампания за земеделските стопани продължава във всички областни градове. До началото на март ще бъдат дискутирани теми, свързани с директните плащания и Системата за идентификация на земеделските парцели, новостите в схемите и мерките за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони и прилагането на Общата селскостопанска политика след 2020 г.