Заместник-министър Вергиния Кръстева: Обвързаната подкрепа в България доказа значението си по време на пандемията


Обвързаната подкрепа в България доказа значението си по време на пандемията. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева по време на видео среща с държавния секретар на Федералното министерство на прехраната и земеделието Беате Каш, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ. Тя подчерта, че тази помощ е изключителна важна за страната ни, тъй като чрез нея се подпомагат основните сектори, а именно „Животновъдство“ и „Плодове и зеленчуци“. „Когато ние се намирахме в една пандемична  обстановка със затворени граници и спрени възможности за предвижване, тези сектори успяха да бъдат адекватни и да отговорят на потребителските нужди“, поясни заместник-министър Кръстева. В обвързаната подкрепа са заети близо 40% от работниците в България. „Считаме, че трябва да се прояви по-голяма амбиция за приемане на по-високи нива за нея. По този начин ще се гарантира социалната и икономическа устойчивост на сектора. Съчетана и с увеличената екологична амбиция, ще доведе до цялостно изпълнение на целите на новата ОСП“, категорична бе Вергиния Кръстева.

От своя страна Беате Каш заяви, че и други страни-членки на ЕК настояват за по-високи нива на обвързаната подкрепа в следващия програмен период. „За нас тази тема е едно изключително предизвикателство, защото Германия е резервирана дори спрямо предложението на ЕК за 10 +2% обвързана подкрепа. За да се постигне някакъв резултат ще трябва и двете страни да направим стъпка към средата“, допълни държавният секретар на Федералното министерство на прехраната и земеделието.

Двете обсъдиха важните теми за сектор „Земеделие“, които ще бъдат на дневен ред по време на германското председателство на Съвета на ЕС, а именно бъдещата Обща селскостопанска политика и Многогодишната финансова рамка.

Заместник-министър Кръстева изтъкна, че земеделският сектор в България очаква ефективен дебат за финализиране на финансовите параметри на ОСП след 2020 г. В контекста на безпрецедентната криза COVID-19, предприемането на всички възможни спешни действия за подкрепата на доходите и компенсиране на загубите на най-уязвимите производители, преработватели и търговци във всички държави членки на ЕС, продължава да е от ключово значение. „Възвръщането към активни дискусиите и постигането на навременно споразумение относно бъдещата ОСП и Многогодишната финансова рамка е гарант за запазване на устойчивостта и конкурентоспособността на сектора, не само в настоящата ситуация, но и в рамките на следващия програмен период“, каза още заместник-министърът на земеделието.