С 65% е увеличен броят на пчелните семейства в област Перник за последните 5 години. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева в рамките на среща в Перник, организирана със съдействието на звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ). За същия период има драстично увеличение и на добития пчелен мед, който нараства с 68%. Зърнените култури заемат 53% от обработваемата земя, следвани от маслодайните култури с 27%, които бележат ръст от 41% за периода 2014 – 2019 г. „Над пет пъти и половина е увеличението при площите със зеленчуци. Това е обяснимо с предоставяната подкрепа в сектора“‘, подчерта Василева. Традиционната зеленчукова култура за областта са картофите, които заемат около 5% от всички заявени по СЕПП площи в страната през 2018 г. В кампанията за директни плащания през 2018 г. в областта има повишение на заявените площи със слънчоглед и рапица спрямо 2014 г., съответно с 35% и 19%. Чувствително нарастват и заявените площи с орехи – 43% и кориандър – 22%. Отчита се и сериозно повишаване на подкрепата при всички категории животни, обхванати от схемите за директни плащания. През 2018 г. в област Перник са заявени над 70% повече биволи за подпомагане спрямо 2014 г. При заявените овце-майки и кози-майки увеличението е с близо 37%, а при говедата – с 13%.
За периода 2014-2019 г. земеделските производители в областта са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 220,9 млн. лв. Това представлява близо 1,5% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс за същия период. Отчита се и увеличение с 5% на използваната земеделска площ, като преобладават постоянно затревените площи, които са 59%.
Пред над 120 стопани от област Перник, експертите на МЗХГ представиха актуална информация за приемите по ПРСР 2014-2020. Бяха обобщени новостите в схемите и мерките, за които предстои да кандидатстват в кампания 2020, както и функционалностите на системата за електронни услуги на Държавен фонд „Земеделие“. Земеделските производители бяха информирани и за възможностите за подкрепа за покриване на новите изисквания за биосигурност. Експертите разясниха и възможностите за подкрепа на пчеларите и за лозаро-винарския сектор, които двете нови национални програми предоставят.
В рамките на събитието д-р Лозана Василева представи концепцията на Министерство на земеделието храните и горите и ДФ „Земеделие“ за създаване на компенсационен фонд срещу природни бедствия. Земеделските производители могат да се включат в него напълно доброволно чрез определени вноски, като при настъпило събитие фондът ще изплаща обезщетение на стопаните. По този начин вече ще се покриват всички видове култури, а държавната помощ за застраховки и обезщетения ще работи единствено през този фонд.
Компенсационният фонд ще бъде изграден чрез доброволните вноски на земеделските стопани, държавната помощ за пропаднали площи и посредством ангажиране на средства от мярка 17 „Управление на риска“ от ПРСР 2014 – 2020. МЗХГ и ДФЗ разработват съвместно новия компенсационен фонд, а управляващият орган на ПРСР 2014-2020 ще нотифицира мярката до ЕК още през настоящата година.