7 % от местообитанията в зоните по Натура 2000 са определени като гори във фаза на старост в държавните горски територии. Резултатите са следствие на реализиран проект на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите за опазването на горите в тази фаза. Данните бяха оповестени на проведена на 9 август среща в МЗХ, на която присъстваха представители на неправителствени и браншови организации от горския сектор, организации на собственици на общински и частни гори, представители на държавните горски предприятия.
През 2015 г. МЗХ предложи и МС прие увеличаването на площта на защитните гори със 105 000 хектара. Днес има близо 107 000 ха гори във фаза на старост. Така над 200 000 ха държавни гори ще имат специален статут и в тях ще бъдат наложени строги ограничения във връзка с тяхното стопанисване. България е една от малкото страни, която отговаря на европейските директиви за местообитанията, с което гарантира поддържането на благоприятния им природозащитен статус.
Инж. Красимир Каменов, зам.-изпълнителен директор на ИАГ представи „Платформа за сътрудничество за запазване на българската гора”. Целта ѝ да осъществи партньорство между гражданското общество и ИАГ. В нея ще могат да се регистрират партньорски организации, които в реално време да подават сигнали за нарушения в горите.