Централна селскостопанска библиотека при Селскостопанска академия е най-голямата аграрна библиотека (ЦССБ) в страната. В нея се съхраняват ценни архивни документи, сред които е първият вестник, а след това земеделското списание „Орало“ и първите земеделски книги, издадени в края на 19 век.
Първите възрожденски просветители, работили за свободата и просветлението на българския народ преди Освобождението, освен книгите на български език издават и някои книги по земеделие. Идеята им е била да издигнат равнището на земеделието, което по онова време е било твърде изостанало, поради общата изостаналост на турската феодална икономика.
Първите земеделски книги на български език излизат в последните десетилетия преди Освобождението, доказвайки осъзнаването от възрожденските дейци на необходимостта от земеделско-стопанска книжнина и просвета за българския народ. Авторите на тези първи книги са млади българи, учили в чужбина, които след завръщането си в Родината, решават да дадат напътствия и знания по стопански, земеделски и други въпроси, за да помогнат на българския народ да излезе от изостаналостта и да тръгне по съвременен път на развитие.
Една част от тези автори са учили в Русия, други – в различни европейски държави. При написването на своите произведения те са ползвали богатата руска и европейска литература по земеделие и земеделско стопанство. Превеждали са от руски, чешки, хърватски и др. езици, като по този начин са популяризирали постиженията на тези народи, допринасяйки за издигането на българското земеделие. И днес тяхното дело е един хубав пример за достойно изпълнен дълг.
В Центрана селскостопанска библиотека се съхранява първата земеделска книга, издадена на български език. Това е „Земледелие“ от 1853 г. с автор Никола Икономов Жеравненеца – работил като учител, свещеник и просветител в Разград. Средствата за издаването на книгата са събрани чрез спомоществователство (абонамент), в което са се включили голям брой родолюбиви българи.
На заглавната страница на книгата има емблема, състояща се от старинен плуг с колесарка, поставена над житен сноп, със забоден в снопа сърп. Под снопа са нарисувани малко ръчно гребло и лопата. Емблемата е взета от книгата „Българските колонии в Бесарабския и Новоросийския край“, статистически очерк от А. Скальковски, отпечатана в Одеса през 1848 г.
На гръбната корица е поставена друга оригинална и интересна по замисъл емблема. Централно място в нея заема кошер с пчели и разтворена пред него книга. Книгата е прикрепена за кошера върху кръстосаните дръжки на ръчно гребло и коса. Върху греблото е поставен сърп, а под него – лопата. Това са основните земеделски сечива, използвани по онова време.
При написването на книгата Никола Икономов е ползвал руски, сръбски и гръцки източници. Книгата е разделена на 20 глави (параграфи) с предисловие. В увода („Ввождание“) се казва, че „земледелието не е само едно от първите занятия на човека, но и най-полезно от всички други, защото е извор на всички добрини и истинско богатство на един народ, когото храни и му дава всичко необходимо за живот. От него зависи не само общото, но и на отделния човек благополучие. Така че и знанията, които се дават, както става и в просветена Европа, са твърде полезни и потребни за хората.“
След това в различните глави се говори за поместията (чифлиците), селските къщи, житниците, конюшните, гълъбарниците, курниците и други стопански сгради. Ако има лозя, стопанинът трябва да си построи изби за вино. Определят се четири вида почви – песъчлива, варовита, прашна и клисава. Земеделецът трябва да знае да ги размесва и да ги подготвя за сеитба. Дават се съвети и за поддържането на торищата – те трябва да са постлани с камъни, за да не се губи течният тор. Почвата се засилва с три вида тор – птичи, животински и човешки. Дават се съвети за орането, сеенето и жътвата. „Земята се оре с орало. За семе се избира най-доброто, узряло и чисто зърно. Щом узрее, се поженва, за да не се пилее. Навързва се на снопи, прави се на кръстци и се вършее.“
По-нататък в книгата се говори за сеенето на лен, коноп, тютюн, брош, шафран, кимион и др. Овощната градина се загражда за предпазване от добитъка и хората. Между дърветата се оставя разстояние, за да имат нужната влага. Лозята се садят в хълмисти места, като най-хубава е рядката, тънката и суха земя. Поотделно се разглеждат грижите за различните видове животни – крави, волове, коне, овце, кози, свине, кокошки, кучета, мисирки, гъски, патици, а също така гълъби и пчели.
В последната глава се посочват начините за обработване на различните земеделски култури, като материалът е даден във вид на въпроси и отговори (питания и отговаряния). Подробно се описва отглеждането на пшеница, ечемик, царевица, просо, варива (бобови култури). Под варива се разбира грах, леща, бял и черен боб. Варивата се сеят повече лете. От въздуха те приемат много „хранителни стихии“ (хранителни елементи) чрез яките си листа, затова не изтощават земята като другите жита. Черният боб (бакла) го сеят, защото се употребява като угоителна храна за говедата.
Дават се съвети и за отглеждането на кореноплодни култури („Това са растения, които имат плода си в земята, който е много приятна храна за хората.“) – картофи, цвекло (чукундур), ряпа, алабаш, моркови и др. Специално внимание се обръща на зелето. Задават се въпроси и отговори за маслодайните растения, от семето на които се вади масло – горущица (горчица), слачица (чер синап), сусам, слънчова либовница (слънчоглед). Разглеждат се и влакнодайните растения, които авторът нарича „преждени“ – лен, коноп. Говори се и за багрилни растения, наричани от автора „красилнически“ – брош, жълта резеда. Интересно е описанието и на подправките – кимион, копър, шафран. Икономов дава съвети и за отглеждането на фуражни растения, които нарича „скотски“. „Освен сеното, могат да се сеят и други растения за храна на добитъка.“ По времето на написването на книгата (1853 г.), люцерната и детелината са били почти неизвестни на българските земеделци. Затова Никола Икономов настойчиво ги препоръчва, като ги нарича „трилистен звездел“.
За тютюна Икономов употребява наименованието „пушак“, а в скоби поставя „тютюн“. Той не е привърженик на тютюнопушенето, но знаейки голямото стопанско значение на това растение, препоръчва неговото добро отглеждане. „Трябва да го берем в сухо време, и то само узрелите листа. Употребява се за пушене от гордост повече, а не от нужда. Днес младежите най-много с цигарите се надигат и гордеят. От тютюна вадят и боя като го преварят.“
В края на книгата са поместени илюстрации на плуг, рало, оръдие за изтръгване на корени, валяк за притискане на кухата земя, ракли (пирамиди), върху които се трупа звезделът и сеното, покрив за снопи и др.
В спомените си Илия Блъсков казва за книгата на Никола Икономов „Тя бе наредена и като книга за прочит, и като учебник.“ Много учители я въвеждат за изучаване в училищата – както поради липсата на учебници, така и за да помогнат на тогавашното изостанало земеделие. Писана с голяма любов към земята, с грижа за издигането на българското земеделие и с голяма вяра в светлото бъдеще на българския народ в трудните години на турското робство, книгата на Никола Икономов Жеравненеца ни дава оптимизъм и ни зарежда с положителна енергия, толкова необходима днес за преодоляването на всички предизвикателства на съвременния свят.
ЦССБ, София 1113, бул. „Цариградско шосе“ № 125, бл. 1
тел.: 02/870 60 81, 0877925950
e-mail: csb@abv.bg; www.agrobiblioteki.eu