Фермерите кандидатстват от 2 септември за хуманно отношение към свинете, в направление за угояване


От 2 до 17 септември се приемат заявления за втори транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“. За държавната помощ през 2021 г. е утвърден бюджет от 35 млн. лв. Документи се подават в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).
Помощта за хуманно отношение към свинете се предоставя в две направления. Първото е насочено в подкрепа отглеждането на свине – майки. Кандидатстването по него е еднократно през годината. Приемът се състоя в периода от 22 януари до 8 февруари. Подпомагане, в размер на 4 532 156 лв., получиха 67 стопани.
Помощта по второто направление е за реализирани и продадени прасета за угояване и се предоставя за заявен брой животни. Кандидатстването по него, съгласно указанията, става на траншове. Първият прием се проведе от 2 до 17 май 2021 г. По него се субсидираха угоени прасета, реализирани в периода от 1 януари до 30 април 2021 г. Средства, в размер на 7 447 760 лв., са изплатени на 64 свиневъди.
За втория транш, приемът по който предстои от 2 до 17 септември, ще се финансират угоени животни, продадени на кланиците от 1 май до 31 август.
За третия транш документи ще се приемат от 7 до 18 октомври 2021 г. За да получат помощ, свиневъдите трябва да докажат реализирани, продадени или налични прасета за угояване, които предстои да бъдат реализирани от 1 септември до 31 декември 2021 г.
Срокът за изплащане на субсидиите е до един месец след крайната дата за подаване на заявления.
Схемата подкрепя фермери за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в сектор „Свиневъдство“. Помощта се предоставя годишно за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на поети договорни отношения за най-малко 5 години. Покриват се разходите на стопаните, надвишаващи стандартите за хуманно отношение към свинете. Това включва осигуряване на подова площ, не по-малка от 10% над задължителната за всяко едно животно във фермата, както и изкуствена светлина за 11 часа от денонощието. Друго условие е в използваните фуражи нивото на деокеиниваленол да не надхвърля 2,5 мг/кг. Тези мерки водят до повишаване на двигателната и хранителната активност при свинете и подобряват здравословното им състояние.
Действащите указания за 2021 г. по схемата за хуманно отношение към свинете, утвърдени от Управителния съвет на фонда, са публикувани на сайта на ДФЗ.