Биоенергия


Проект Bioenergy4Business (b4b), финансиран от ЕС, стартира през 2015. Той показва на потенциалните оператори и инвеститори как се използва биомаса по енергийно ефективен и рентабилен начин. С цел да се стимулират инвестициите в пазарите за топлина в средносрочен мащаб, b4b планира да достигне до потенциалните инвеститори и да ги образова чрез поредица от семинари, екскурзии и пътувания с учебна цел.

Изкопаемите горива в Европа са остарели и често са източник на нестабилност за бизнеса. Когато става дума за големия скок към възобновяеми източници на енергия, за мнозина липсата или недостигът на информация действа като силна спирачка. В такъв контекст, биоенергията има какво да предложи – тя вече осигурява енергия с устойчива и достъпна доставка на голям брой фирми навсякъде на континента. Биоенергията покрива повече от 60% от потреблението на ЕС за възобновяема енергия – дял, който непрекъснато расте и се очаква да продължи така и в близко бъдеще. Този успех може да се обясни с факта, че биоенергията е подкрепена от зряла и ефективна технология, заедно с много конкурентни цени на горивата в сравнение с въглища, нефт или газ.

На пазара за биоенергия частни лица и големи промишлени предприятия са били първите, които са въвели в експлоатация напредналите технологии за печки и котли. Повечето експерти по биоенергия се съгласяват, че пазарът за устройства от среден мащаб е този с възможности за най-перспективно развитие в Европа. Средномащабният пазар класически се отнася до инсталации с капацитет за отопление, вариращ от 100 kW до 5 MW. Тази категория обхваща уреди, които могат да бъдат намерени в обществени сгради, като училища, болници, басейни и в частни имоти, като хотели, ферми. Инсталирането на отоплителни котли на биомаса в такива съоръжения вече е доказало своята стойност и успехите са многобройни.

Датският технологичен институт организира двудневно демонстрационно посещение, свързано с биомаса в топлофикационния сектор от среден мащаб, което ще се проведе в Орхус на 29-ти и 30-ти септември 2016 г. Специален акцент ще бъде поставен върху използването на сламата като гориво за отоплителни централи от малък и среден мащаб. Двата дни включват екскурзия и работна среща/семинар с лектори от производителите на котли, топлофикационни експерти, разработчици на проекти и експерти по биоенергия.

Друг важен учебен модул в проекта b4b е обиколката в Тампере (Финландия) на 16-ти и 17-ти февруари 2017 г. Тя ще бъде посветена на преглед на пазара на средно мащабни топлинни доставки във Финландия, завършваща с посещение на топлоцентрала в самия град Тампере. Участниците ще имат повод да участват и в други теренни посещения по пътя обратно.

В допълнение към изследователските обиколки, повечето партньори по проекта също организират обучителни семинари, насочени към специфични пазарни сегменти, които са били идентифицирани като „най-печелившите“ и по-склонни към преминаването към биоенергия в собствените им страни. Всички семинари се провеждат между септември и декември 2016 г. и включват екскурзия до биоенергийни топлоцентрали, разработени в рамките на разглеждания пазарен сегмент.

По материали на Националната асоциация по биомаса